Μάγκικη νίκη για τον Ιστορικό!

Τεράστια νίκη για τον μπασκετικό Πανιώνιο, που επικράτησε στο κλειστό της Αρτάκης με 70-66. Μεγάλη ψυχή από τους Πάνθηρες του Χουγκάζ,...

Τεράστια νίκη για τον μπασκετικό Πανιώνιο, που επικράτησε στο κλειστό της Αρτάκης με 70-66.

Μεγάλη ψυχή από τους Πάνθηρες του Χουγκάζ, που παρά το γεγονός πως στο τέλος βγήκε η κούραση, κατάφεραν να κοντρολάρουν το παιχνίδι και να παίρνουν μία πολύ μεγάλη νίκη. Η πρώτη της ομάδας μετά από 3 αγωνιστικές.

Ο Πανιώνιος ήταν απολαυστικός στο πρώτο ημίχρονο. Με τον Μπέρι μπροστάρη, να σκοράρει 12 πόντους μέχρι το 6′ με το σκορ 18-12, τον Δίπλαρο συμπαραστάτη και σταδιακά τον ψηλό Τέιλορ να παίρνει την σκυτάλη, αλλά κυρίως με μεγάλη ενέργεια στην άμυνα απέναντι σε έναν τελείως ασυντόνιστο Αρη, οι “κυανέρυθροι» έφτασαν μέχρι και το +16, 45-29 στο 18′ και πήγαν στα αποδυτήρια με 45-32 και 7/13 τρίποντα.

Ο Αρης πίεσε από την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, κατέβασε την διαφορά σε μονοψήφιες τιμές, όμως, ο Πανιώνιος με τον Τέιλορ να συνεχίζει την κυριαρχία του κάτω από τα καλάθια και τον Χάρις να δίνει σκορ, άντεχε μέχρι το 58-49 στην λήξη του δεκαλέπτου.

Οσο περνούσαν τα λεπτά, η διαφορά στο βάθος του πάγκου και κατ’ επέκταση στις δυνάμεις γινόταν φανερή υπέρ του Αρη. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να πηγαίνουν σε βεβιασμένα μακρινά σουτ για να… κερδίσουν μέτρα, είχαν και φθορά από φάουλ και το 65-61 στο 35′ δημιουργούσε και πάλι συνθήκες αγώνα.

Στο 65-64 ήρθε ένα καθοριστικό τρίποντο από τον Νταρνέλ Χάρις και ο Πανιώνιος με… τα δόντια κατάφερε να κρατήσει την πολύτιμη και για ψυχολογικούς λόγους νίκη και να την πανηγυρίσει ανάλογα.

Νίκη με τσαμπουκά για τον Ιστορικό που δείχνει πως παρά τα προβλήματα είναι πολύ σκληρός για να... πεθάνει!

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-32, 58-49, 70-66

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Χουγκάζ): Δίπλαρος 6 (2), Μπέρι 17 (3), Τέιλορ 14, Χάρις 15 (3), Μπράουν 7 (1), Καμαριανός, Καμπερίδης 3 (1), Δημητρακόπουλος, Χουγκάζ 2, Τζόουνς 6.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μποχωρίδης 9 (1), ΜακΓκί 6, Μπελ 11 (2), Χάρις 5 (1), Νταλό 7 (1), Σλαφτσάκης 2, Βεργίνης 1, Φλιώνης, Τζόουνς 11, Κάιζερ 8, Αγγέλου 6 (2).