Πάνθηρας... κορυφής!

Ο Ιστορικός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Ηρακλή στο κατάμεστο κλειστό της Αρτάκης, όπου επικράτησε με 72-65 και έμεινε μόνο...

Ο Ιστορικός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Ηρακλή στο κατάμεστο κλειστό της Αρτάκης, όπου επικράτησε με 72-65 και έμεινε μόνος πρώτος και αήττητος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Νίκου Οικονόμου είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ σχεδόν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, όποτε χρειάστηκε βρήκε λύσεις σε άμυνα και επίθεση και δικαιότατα έφτασαν στο "ροζ φύλλο αγώνα".

Συγκλονιστικός ο κόσμος του Ιστορικού που γέμισε το γήπεδο και με ατελείωτο τραγούδι και χειροκρότημα "έσπρωξαν" την ομάδα στην σημαντική νίκη.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε με αρχική πεντάδα τους εξής: Μπάρλος, Αλίχοτζιτς, Μπιλλής, Καρύδας, Σακελλαρίου.

Στα πρώτα δύο λεπτά και 23 δευτερόλεπτα οι δύο ομάδες ήταν άποντες, με το άγχος να κάνει την εμφάνιση του. Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο Αλίχοτζιτς πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα.

Ο Βόσνιος σέντερ του Ιστορικού ήταν ο παίκτης που είχε το «πάνω χέρι» στο σκοράρισμα, ενώ είχε πολύτιμες βοήθειες από τους Μπιλλή και Καρύδα.

Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε πολύ, με την ομάδα του Οικονόμου να έχει πάντα το προβάδισμα στο σκορ, βρίσκοντας σημαντικές λύσεις στο επιθετικό κομμάτι και με τους Ματαλών, Σακελλαρίου.

Οι φιλοξενούμενοι 1:30 λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά σε πέντε πόντους, όμως η ομάδα του Οικονόμου είχε τις απαντήσεις και με τον Σακελλαρίου να είναι εύστοχος ανέβασε ξανά την υπέρ του διαφορά.

Ο Καρύδας με ωραίο μπάσιμο έκανε το 36-25 για τον Πανιώνιο, με αυτό το σκορ να μπαίνουν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Πρώτος σκόρερ του Ιστορικού στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα ήταν ο Σακελλαρίου με 9 πόντους, ενώ ακολούθησε από κοντά ο Αλίχοτζιτς με 8.

Στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Ηρακλή μπήκε καλύτερα στο παρκέ, με σκοπό να μειώσει το σκορ. Κάτι που κατάφερε καθώς έκανε το σκορ 38-34 πέντε λεπτά περίπου πριν το τέλος της περιόδου. Ο Μπιλλής,όμως, με τρίποντο κατάφερε να βρει την λύση και να ξεμπλοκάρει επιθετικά την ομάδα.

Στα επόμενα δύο λεπτά οι κυανέρυθροι κατάφεραν να πατήσουν ξανά γερά στο παρκέ και με τους Αλίχοτζιτς, Ματαλών να σκοράρουν ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 47-35 δύο λεπτά περίπου πριν το φινάλε της περιόδου.

Οι παίκτες του Οικονόμου δεν πάτησαν.. φρένο, με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 50-37 για τον Ιστορικό.

Τα πρώτα δύο λεπτά της τελευταίας περιόδου βρήκαν τον Ηρακλή να προσπαθεί ξανά να επανέλθει στο σκορ και με τρίποντο του Αγγελακόπουλου μείωσε σε 50-43, στο 8:15 του δεκαλέπτου.

Το επόμενο λεπτό βρήκε τις δύο ομάδες να σκοράρουν από την γραμμή του τριπόντου, με τον Νοέα να δίνει πολύτιμες λύσεις σε άμυνα και επίθεση.

Ο Νίκος Μπάρλος πήρε την… σκυτάλη σε άμυνα και επίθεση και με τέσσερις δικούς του πόντους ο Ιστορικός έγραψε το 59-46, πέντε λεπτά περίπου πριν το φινάλε.

Χρυσόπουλος και Γκαγκαλούδη με συνεχόμενους πόντους μείωσαν για τον Ηρακλή σε 59-52, όμως ξανά ο Μπάρλος με τέσσερις εύστοχες βολές –σε δύο επιθέσεις- έκανε το 63-52 για τον Πανιώνιο.

Στη συνέχεια οι Μπιλλής και Αλίχοντζιτς πέτυχαν σημαντικούς πόντους στην επίθεση, με τον Ηρακλή να προσπαθεί μόνο με τρίποντα να μειώσει. Ο Γιαννακίδης με δύο εύστοχα τρίποντα μείωσε στους εφτά για την ομάδα του (67-60), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του ματς.

Μπάρλος και Σακελλαρίου δεν ήταν απόλυτα εύστοχοι στις βολές τους, καθώς πέτυχαν από μία ο καθένας, ενώ ο Γκαγκαλούδης με νέο τρίποντο και δύο εύστοχες βολές κράτησε ζωντανή την ομάδα του (69-65, 33 δευτερόλεπτα).

Ο Βαγγέλης Σακελλαρίου με εύστοχο τρίποντο ανέβασε την διαφορά υπέρ του Πανιωνίου στους εφτά πόντους, 72-65, με αυτό το σκορ να είναι και το τελικό.

Η διακύμανση του σκορ

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 2-0 (2′), 3-0 (3′), 3-4 (4′) 7-4 (5′), 11-4 (7′), 13-7 (9′), 16-9 (10′)

Β’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 16-13 (12′), 20-15 (14′), 24-16 (15′), 24-17 (17′), 30-25 (19′), 36-25 (20′)

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 36-29 (21′), 38-29 (23′), 38-34 (25′), 43-35 (27′), 47-35 (28′), 50-37 (30′)

Δ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 50 – 40 (31′), 53-46 (32′), 57-46 (33′), 59-46 (35′), 59-52 (35′), 66-54 (38′), 67-57 (38′), 67-60 (38′), 68-63 (39′), 69-65 (40′).

Δεκάλεπτα: 16-9, 36-25, 50-37, 72-65

Διαιτητές: Διαμαντής-Παγώνης-Δαρλαμήτσος

Πανιώνιος (Οικονόμου): Αλίχοντζιτς 15, Νοέας 5 (1), Μπάρλος 16, Σακελλαρίου 13 (3), Καρύδας 5, Μίχαλος 2, Μπιλλής 8 (2), Ματαλών 8 (1), Δημητριάδης.

Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 7 (1), Γιαννακίδης 6 (2), Τότσιος 9 (1), Ονάσογλου, Δέσπος 6, Χρυσόπουλος 7 (1), Ρουτκάουσκας 5, Χείλαρης 5, Καλαϊτζίδης 7, Γκαγκαλούδης 13 (3).