O Πανιώνιος επέστρεψε εκεί που ανήκει!

Ο Ιστορικός επικράτησε με 75-70 του Ηρακλή στον τελικό του Final 4 και έστω με μία μικρή καθυστέρηση πήρε αυτό που όλη τη χρονιά άξιζε, την ...

Ο Ιστορικός επικράτησε με 75-70 του Ηρακλή στον τελικό του Final 4 και έστω με μία μικρή καθυστέρηση πήρε αυτό που όλη τη χρονιά άξιζε, την άνοδο στην Basket League.

Οι κυανέρυθροι μετά από ένα πολύ ενδιαφέρον ματς, σε ένα κατάμεστο κλειστό, κατάφεραν και έφτασαν στην μεγάλη επικράτηση. Πρώτος σκόρερ ο Γκίκας με 23 πόντους.

Στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα ο Ηρακλής ήταν καλύτερος στα σημεία, με τον Πανιώνιο να ανεβάζει πολύ την απόδοση του στην δεύτερη περίοδο όπου εφτασε την υπέρ του διαφορά και στο +10 (44-34). Σκορ ημιχρόνο το 44-36 για τον Ιστορικό.

Η τρίτη περίοδος στο πρώτο της μισό είχε τον Πανιώνιο πρωταγωνιστή, με τον Γκίκα να αναλαμβάνει το σκοράρισμα. Στο δεύτερο μισό όμως ο Ηρακλής αντέδρασε, κατάφερε και πήρε τα... δώρα από τα λάθη των κυανέρυθρων και με τον Παπαρέγκα πρώτο σκόρερ έκλεισε το δεκάλεπτο με το υπέρ του 56-55.

Το ματς λοιπόν οδηγήθηκε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι. Οι κυανέρυθροι πήραν βοήθειες στο σκοράρισμα από Βουγιούκα και Μιλεντίγιεβιτς, με το παιχνίδι να πηγαίνει φινάλε γκραν γκινιόλ!

Eκεί ο Ιστορικός ήταν ψύχραιμος και πανηγύρισε την μεγάλη νίκη και την επιστροφή στην φυσική του θέση, στην μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ.

Δεκάλεπτα: 18-22, 44-36, 55-56,75-70

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λυκογιάννης): Σκάνδαλος, Μιλεντίγεβιτς 18 (2/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαδιονυσίου 3 (1), Αντωνάκης 1, Χάρις 7 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 6 (4 ριμπάουντ), Βουγιούκας 11, Βαφειάδης, Ντέιβις 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκίκας 23 (5/9 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αγγέλου): Παπαρέγκας 18 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σοκ 6 (2), Πράπας 2, Μαλέσεβιτς 10 (8 ριμπάουντ), Σπρίντζιος, Κάρι 14 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Κώττας 3 (5 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 4 (3 ριμπάουντ), Μαστογιαννόπουλος 13 (1/8 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 12/26 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 24/36 βολές, 38 ριμπάουντ (32 αμυντικά - 6 επιθετικά), 12 ασίστ,6 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ