Κυπελλούχος και back to back για τον Πανιώνιο!

Σε έναν τελικό θρίλερ ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη με 66-63 και κατέκτησε για δεύτερη συνεχή φορά το UNICEF TROPHY.

Οι κυανέρυθροι στο τέλος έδειξαν ψυχραιμία, είχαν το καθαρό μυαλό και έφτασαν στην δύσκολη επικράτηση, την οποία πανηγυρισαν με τον κόσμο τους .

Έτσι, ο Ιστορικός πήρε και την πρόκριση για το Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα ο Πανιώνιος είχε το πάνω χέρι, είχε το προβάδισμα και έκλεισε την περίοδο με το υπέρ του 27-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι τυπικά γηπεδούχος ομάδα των Μεγάρων αντέδρασε, μείωσε το σκορ, ισόφαρισε κιόλας, όμως ο Πανιώνιος έβγαλε αντίδραση, πήρε εκ νέου το προβάδισμα και έκλεισε το ημίχρονο με το υπέρ του 42-34.

Η τρίτη περίοδος ήταν μοιρασμένη. Στο πρώτο μισό ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος, όμως στη συνέχεια η Μεγαρίδα... επέστρεψε στο ματς, μείωσε το σκορ, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τον Ιστορικό μπροστά με 56-51.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι, αφού η Μεγαρίδα έφερε το παιχμίδια στα ίσια (58-58). Ο Μπράντφορντ οδηγούσε επιθετικά την ομάδα των Μεγάρων και ουσιαστικά μόνος του έπαιζε την κυανέρυθρη άμυνα. Από την άλλη, ο Βεργίνης ήταν ο παίκτης που έβρισκε λύσεις στην επίθεσγ του Πανιωνίου. Οι κυανέρυθροι, όμως, έκαναν συνεχή λάθοι, με αποτέλεσμα οι τυπικά γηπεδούχοι να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 43-42, 45 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Ο αρχηγός του Ιστορικού με μεγάλο τρίποντο στα 28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έδωσε εκ νέου το το προβάδισμα στην ομάδα, με 65-63.

Τελικό σκορ το 66-63 για τον Πανιώνιο, με τους παίκτες να πανηγυρίζουν μαζί με τον κόσμο τους !