Mε την... αύρα του Λυκογιάννη

Στις νίκες επέστρεψε ο Ιστορικός, που επικράτησε με 75-57 της Μεγαρίδας στη Νέα Σμύρνη.

Οι κυανέρυθροι, στο ντεμπούτο του Άρη Λυκογιάννη στον πάγκο τους, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας τον Ζανλουί σε τρομερή ημέρα έφτασαν στην επικράτηση.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Μεγαρίδα μπήκε πιο δυνατά και έτρεξε ένα σερί 9-0. Ο Ιστορικός αντέδρασε και έκλεισε το δεκάλεπτο στην ισοπαλία με 16-16.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Λυκογιάννη βρήκε ρυθμό, πήρε το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το υπέρ της 37-33.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στον Πανιώνιο, όπου ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε διψήφια νούμερα και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του.

Μία νίκη που ήρθε τελικα με άνεση, αφού στην τέταρτη περίοδο ο Ιστορικός δεν αγχώθηκε, είχε ψυχραιμία και με το 75-57 πήρε το... ροζ φύλλο αγώνα!

Πρώτος σκόρερ ήταν ο εξαιρετικός Μπέρικ Ζανλουί με 22 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Γκίκας με 15 και ο Βεργίνης με 14.

Πανιώνιος-ΝΕ Μεγαρίδος 75-57

Διαιτητές: Μαρινάκης-Θεοδωρόπουλος-Καλογριάς (Παπάντος)

Δεκάλεπτα: 16-16, 37-33, 58-48, 75-57

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Ζανλουί 22 (4), Σκάνδαλος 6, Μιλεντίγεβιτς 3 (1), Δημητρακόπουλος 2, Παπαδιονυσίου, Αντωνάκης, Χάλαρης 2, Κακλαμανάκης 11, Αφεντουλίδης, Βεργίνης 14 (3), Γκίκας 15 (3).

Μεγαρίδα (Μάνταλος): Μπράντφορντ 20 (2), Γκάτζιας 2, Στιούαρτ 2, Ιωάννου, Τσόχλας 4, Κοκορέλης, Καλλινικίδης, Αρνόκουρος, Μαντίκος, Γερομιχαλός 26 (2), Αναστασόπουλος, Γκιούλης 3 (1).]