Με το... δεξί από το Παλαιό Φάληρo

Με το δεξι ξεκίνησε ο Ιστορικός στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής Μπάσκετ Ανδρών, επικρατώντας με 65-61 εκτός έδρας του Παλαιού Φαλήρου.  Η ...

Η ομάδα του Περικλή Ταυρόπουλου αν και αγχώθηκε στο τέλος, τελικά αντεξε το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων και τα πολλά... φαλτσοσφυρίγματα των διαιτητών, έδειξε ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία και πήρε τη νίκη, με τον κόσμο του Πανιωνίου που γέμισε το "Σοφία Μπεφόν" να πανηγυρίζει μαζί με την ομάδα το "ροζ φύλλο αγώνα".

Στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ο Πανιώνιος ήταν η ομάδα που είχε το προβάδισμα στο σκορ, χωρίς ωστόσο να μπορεί να πάρει διαφορά ασφαλείας. Μάλιστα οι γηπεδούχοι για λίγο πήραν "κεφάλι", όμως οι κυανέρυθροι με αντεπιθεση διαρκείας στα τελευταία λεπτά πήραν εκ νέου το πάνω χέρι, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 35-24 υπερ της ομάδας του Σταυρόπουλου.

Σε γενικές γραμμές η ίδια εικόνα ακολούθησε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Πανιώνιο να "οδηγεί" το σκορ, αλλά το Παλαιό Φάληρο να επανέρχεται συνεχώς και να μειώνει την διαφορά.

Τελικά, αν και με κάποιο άγχος στο τέλος, ο Ιστορικός έφτασε στη νίκη με 65-61 και ξεκίνησε με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα της Β' Εθνικής.

Το φινάλε βρήκε όμαδα και κόσμο να πανηγυρλιζουν όλοι μαζί, την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Π. Φάληρο-Πανιώνιος 61-65

Διαιτητές: Καραβίτης-Δελαγραμματικάς-Κιουλάφας

Δεκάλεπτα: 14-14, 24-35, 46-52, 61-65

ΑΟΠΦ (Μάνος): Σκόρδος 2, Δρίτσας 5 (1), Κομποδιέτας 10 (2), Μαχαίρας 2, Μπολάτογλου 8 (2), Καλιανιώτης 8, Κανονίδης 11 (1τρ., 14ρ.), Οικονομόπουλος 15 (4), Μαγιντόμπε

Πανιώνιος (Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 5(1), Παπαδιονυσίου Γ. 5 (1), Λαζαρής, Παπαδιονυσίου Στ. 14 (2), Αντωνάκης 4 (10ρ.), Σαχπατζίδης 13 (11ρ.), Μάντζαρης, Σταθόπουλος, Χάλαρης 3, Τζουγκαράκης, Βεργίνης 19 (3).