«Πάτησε» τον OΦΗ και πήρε την πρόκριση!

Τη νίκη και παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φαση του Κυπέλλου πήρε ο Πανιώνιος

Τη νίκη και παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φαση του Κυπέλλου πήρε ο Πανιώνιος, που επικράτησε στο... καυτό Ανδρέας Βαρίκας του ΟΦΗ με 106-62.

Η ομάδα του Περικλή Ταυρόπουλου όσο περνούσαν τα λεπτά συνεχώς ανέβαζε την απόδοση της και τελικά έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη.

Οι κυανέρυθροι ουσιαστικά βρήκαν αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο από τον αντίπαλο τους. Στη συνέχεια έβγαλαν την ποιότητα τους στο παρκέ και παίζοντας καλό μπάσκετ πήραν το "ροζ φύλλο αγώνα".

Το τελικό αποτέλεσμα άλλωστε δείχνει ξεκάθαρα την διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Στο φινάλε του αγώνα η ομάδα και ο Φάνης Χριστοδούλου αποθεώθηκαν από τον κόσμο του Ιστορικού που γέμισε το κλειστό "Ανδρέας Βαρίκας'.

Επομένως αντίπαλος για τον Πανιώνιο στο Κύπελλο η Αχαγιά 82.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ταυρόπουλος): Βεργίνης 21(6), Τζουγκαράκης 4, Παπαδιονυσίου Γ. 7(1), Παπαδιονυσίου Σ. 10(1), Σαχπατζίδης 16, Αντωνάκης 9(3), Χάλαρης 9(1), Μάντζαρης, Κολσούζογλου 2, Λάζαρης 5(1), Σκάνδαλος 6, Σταθόπουλος 17(4)

ΟΦΗ (Ράλλης): Μποχωρίδης 25(5), Σταμπουλής 14(2), Πέτρου, Πρωτογεράκης, Μπουλάτοβιτς 13(2), Αναστασάκης 2, Μαρτένα, Πάλλης 2, Μηλαθιανάκης, Θεοδωρίδης 5(1), Τσερκιτζόγλου 1, Φρογάκης

Δεκάλεπτα: 24-13, 44-34, 77-55, 106-62