Αήττητοι οι μικροί Πάνθηρες και τώρα ο τίτλος!

Ασταμάτητοι οι... μικροί Πάνθηρες του μπασκετ. Ο Πανιώνιος πέτυχε την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πα...

Ασταμάτητοι οι... μικροί Πάνθηρες του μπασκετ. Ο Πανιώνιος πέτυχε την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων στο ΚΓ Κοκκινιάς Αμαρουσίου με το άνετο 71-41 επί του Προμηθέα Πάτρας.

Ο Πανιώνιος δεν απειλήθηκε από τον Προμηθέα Πάτρας ως το τελικό 71-41 για την 4η αγωνιστική της τελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων, παραμένοντας αήττητος.

Οι “κυανέρυθροι” είχαν περισσότερες λύσεις και με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκαν στο +21 (18-39). Η απόσταση μεγάλωσε στην τρίτη περίοδο, σταδιακά πέρασε και τους τριάντα πόντους που ήταν και η τελική διαφορά της αναμέτρησης.

Πλεον ο Πανιώνιος θα διεκδικήσει τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ελλάδας στον τελευταίο αγώνα της τελικής φάσης του πρωταθλήματος την Κυριακή (2/8 , 16.00), με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στο γήπεδο Κοκκινιάς Αμαρουσίου.

Διαιτητές: Θεονάς-Τηγάνης

Δεκάλεπτα: 7-16, 18-39, 33-62, 41-71

Προμηθέας Π. (Μελίγδης): Καρκούλιας 3, Ράγκος 4 (11ρ), Βασιλόπουλος 7, Βασιλείου 12 (10ρ), Σιδεράκος 1, Κουρέπης 6, Ταχυρίδης 4, Κοσώνης 4

Πανιώνιος (Μελέτης): Παζιωτόπουλος 1, Ζουγανέλης 2, Μαράνης 5, Κοπακάκης 8, Γεωργόπουλος 13, Στάππας 4, Ανδρακάκος 9, Βασιλειάδης 17, Μπαρλιάς 8, Γεωργίου 4