Έ(Χ)ασε κι άλλο έδαφος ο Πανιώνιος...

Δεν κατάφερε ο Πανιώνιος να επικρατήσει στην έδρα του της Ξάνθης για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 1 παραχωρώντας...

Δεν κατάφερε ο Πανιώνιος να επικρατήσει στην έδρα του της Ξάνθης για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 1 παραχωρώντας ισοπαλία χωρίς σκορ (0-0).

Ο Πανιώνιος αν εξαιρέσουμε το πρώτο μισάωρο του αγώνα ήταν πολύ μέτριος και δεν απόδωσε τ' αναμενόμενα χάνοντας την ευκαιρία να πάρει ένα πολύτιμο τρίποντο στη "μάχη" του υποβιβασμού.

Ο Ιστορικός μετά την ισοπαλία στη Νέα Σμύρνη απέναντι στη Ξάνθη έφτασε στους 10 βαθμούς παραμένει στη τελευταία θέση και περιμένει να δει τι θα κάνει ο Παναιτωλικός στο δικό του παιχνίδι τη Δευτέρα το απόγευμα στο Αγρίνιο απέναντι στο Βόλο.

Πάντως με τέτοιες μέτριες εμφανίσεις οι παίκτες του Παπαβασιλείου δείχνουν ότι πολύ δύσκολα θα κερδίσουν την παραμονή τους στη μεγάλη κατηγορία γεμίζοντας τον κόσμο του συλλόγου με προβληματισμό ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Αν δεν αλλάξει άμεσα κάτι στις μέτριες έως κακές εμφανίσεις της ομάδας τότε ας μην κοροϊδευόμαστε ο Πανιώνιος πολύ δύσκολα θ' αποφύγει την τελευταία θέση και τον υποβιβασμό στη Super League 2.

Καρέ-καρέ οι φάσεις του αγώνα

3' Ο Εμμανουηλίδης για τον Αραμπούλι, ο οποίος πιάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής της Ξάνθης με την μπάλα να φεύγει άουτ

8' Σέντρα του Τζουρίτσκοβιτς κεφαλιά του Στάρτζεον δίπλα από την εστία του Κότνικ

12' Σε θέση τετ-ατετ ο Αραμπούλι, ο οποίος κόβεται από τον Κασάδο

15' Εκτέλεση φάουλ του Αραμπούλι η μπάλα στο τοίχος δεύτερη προσπάθεια του Γεωργιανού φορ, η οποία αποκρούεται εντυπωσιακά από τον Άμπαντ στη γωνία του.

27' Αναγκαστική αλλαγή για την Ξάνθη αποχωρεί ο Μπαριέντος και την θέση του παίρνει ο Μουλέν.

31' Σουτ του Τζουρίτσκοβιτς μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Κότνικ.

49' Φάουλ του Μουλέν για την Ξάνθη περνάει ανεκμετάλλευτο, με την μπάλα να περνάει άουτ.

50' Σέντρα του Σόσα, κεφαλιά του Κάστρο μπλόκαρε ο Κότνικ.

59' Σουτ του Στάρτζεον μπλοκάρει στη γωνία του ο Κότνικ.

61' Ατομική προσπάθεια του Λυμπεράκη σέντρα προς τον Αραμπούλι προς την περιοχή της Ξάνθης με δυσκολία διώχνει η ακριτική άμυνα.

64' Σέντρα του Καμαρά η μπάλα φτάνει στο Τέρκι που σουτάρει με τον Κότνικ να πέφτει στη γωνία του και ν' αποκρούει σε κόρνερ.

69' Ο Κότνικ απομάκρυνε σέντρα των παικτών της Ξάνθης, η μπάλα έφτασε στο Μουλέν, ο οποίος έστρωσε στο Τέρκι, του οποίου το σουτ από καλή θέση πέρασε άουτ.

73' Σέντρα του Λυμπεράκη ο Άμπαντ δεν μπλόκαρε σταθερά, ο Οικονομίδης δεν μπόρεσε να σουτάρει και βγήκε εκτός περιοχής της Ξάνθης

77' Σουτ του Γιάννη Παπανικολάου η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς της Ξάνθης και μπλόκαρε ο Άμπαντ.

90' Κεφαλιά ψαράκι του Γρίβα η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι της Ξάνθης

90'+1' Σουτ του Ντε Αμορίμ μπλόκαρε σωτήρια ο Κότνικ.

Η ταυτότητα του αγώνα

23η αγωνιστική κανονικής διάρκειας Super League 1

Πανιώνιος-Ξάνθη 0-0

Οι συνθέσεις του αγώνα

Πανιώνιος (Νικόδημος Παπαβασιλείου):
Κότνικ, Παπανικολάου, Εμμανουηλίδης (89' Σίντι Άλι), Ντομίγκες, Σταυρόπουλος, Οικονομίδης, Κόρμπος (79' Μιλόγεβιτς), Ρέντζας, Τσιλούλης (85' Γρίβας), Λυμπεράκης, Αραμπούλι

Ξάνθη (Γιώργος Παράσχος):
Άμπαντ, Μασάδο, Σόσα, Κασάδο, Μπαριέντος (27' Μουλέν), Κάστρο, Καρασαλίδης, Τζουρίτσκοβιτς (71' Ντε Αμορίμ), Στάρτζεον (85' Φοσέ), Τέρκι, Καμαρά.

Διαιτητής: Αρ. Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Βοηθοί: Κ. Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), Κ. Ψαρρής (Ζακύνθου)

4ος Διαιτητής:
Π. Κουκούλας (Λέσβου)

VAR: Μ. Σκουλάς (Θεσσαλίας)

AVAR: Γ. Βρέσκας (Πιερίας)

Κίτρινες Κάρτες:
14' Καρασαλίδης, 45'+1' Τσιλούλης, 51' Παπανικολάου, 66' Μουλέν, 68' Σόσα, 82' Οικονομίδης, 90'+4' Κασάδο