Αποκλείστηκε από το Κύπελλο ο Πανιώνιος

Την εντός έδρας ήττα με 8-5 από τον Εθνικό Πειραιά γνώρισε το Ανδρικό τμήμα Πόλο του Πανιωνίου, για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος....

Έτσι ο Ιστορικός δεν θα μπορέσει να δώσει το παρών στο Final 4 της διοργάνωσης που είναι προγραμματισμένο να λάβει χώρα στη Χίο το διήμερο 28-29 Φεβρουαρίου.

Στο αγωνιστικό σκέλος ο φιλοξενούμενος Εθνικός Πειραιά μπήκε πολύ δυνατά στο Κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης με αποτέλεσμα να προηγηθεί στη πρώτη περίοδο της αναμέτρησης με 4-2.

Το ημίχρονο της αναμέτρησης έκλεισε με τον Πανιώνιο να είναι πίσω στο σκορ με τρία τέρματα διαφορά (6-3).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος προσπάθησε ν' αλλάξει την κατάσταση και μείωσε σε 7-5 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Στη 4η περίοδο οι παίκτες του Δημήτρη Δημακόπουλου δεν κατάφεραν να σκοράρουν ο Εθνικός πέτυχε ακόμα ένα τέρμα με αποτέλεσμα να επικρατήσει 8-5 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη και να πάρει την πρόκριση.