Ήττα χωρίς αντίσταση στο ΟΑΚΑ

Την ήττα με διαφορά 30 πόντων γνώρισε από την ΑΕΚ ο Πανιώνιος στο ΟΑΚΑ με σκορ 91-61. Το ματς φάνηκε να κρίνεται από την αρχή αφού ο ...

Την ήττα με διαφορά 30 πόντων γνώρισε από την ΑΕΚ ο Πανιώνιος στο ΟΑΚΑ με σκορ 91-61.

Το ματς φάνηκε να κρίνεται από την αρχή αφού ο Ιστορικός δεν μπόρεσε να βρει λύσεις τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά απέναντι στην Ένωση, η οποία ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δίκαια πήρε την νίκη..

Τον έλεγχο του αγώνα πήρε από την αρχή του πρώτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ , η οποία βρέθηκε να προηγείται με  12-4 από τα πρώτα λεπτά της περιόδου. Ο Πανιώνιος μείωσε κάνοντας το 12-9, όμως η Ένωση γρήγορα ανέκτησε τον ρυθμό της και άνοιξε το σκορ στο +10 για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με την ΑΕΚ στο +13.  Σκορ δεκαλέπτου 24-11

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να επιβάλουν τον ρυθμό τους στο ματς και να ανοίγουν την διαφορά στο +22, βάζοντας τους ''κυανέρυθρους'' σε δύσκολη θέση. Ο Ιστορικός έδειχνε να μην μπορεί να διαχειριστεί το εις βάρος του σκορ και τελικά η δεύτερη περίοδος έληξε με την ΑΕΚ να υπερέχει και να ολοκληρώνει το ημίχρονο με 53-31.

Με τους γηπεδούχους να διατηρούν την διαφορά σε διψήφια νούμερα εξελίχθηκε και η τρίτη περίοδος, ενώ ο Πανιώνιος σε μια προσπάθεια να ''μαζέψει'' το εις βάρος του σκορ μείωσε στους  -14. Το δεκάλεπτο βρήκε και πάλι την ΑΕΚ στο + 22. Σκορ περιόδου 72-50.

Σταθερά μπροστά η ΑΕΚ και στην τέταρτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν από την αρχή στην αναμέτρηση και ο αγώνας κύλησε στο ίδιο ρυθμό μέχρι και την λήξη του, με την ΑΕΚ να ανοίγει ακόμη περισσότερο το σκορ λίγα λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης και τελικά να παίρνει μια εύκολη νίκη στην έδρα της απέναντι στον Πανιώνιο με  σκορ 91-61

Δεκάλεπτα: 24-11, 53-31, 72-50, 91-61

Πανιώνιος(Γαβριήλ): Pasalic 3(1), Λαμπρόπουλος 19(2), Mcgill 1, Martin 10(2), Samuels 14(1), Βεργίνης 6, Καμαριανός 1, Τζουγκαράκης, Καμπερίδης 4(1), Καρακεχαγιάς, Μαραγκίδης, Dorris 3(1)