Ανταγωνιστικός για τριάντα λεπτά...

Την τρίτη συνεχόμενη ήττα σε ισάριθμα ματς στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε ο Πανιώνιος απέναντι στο Περιστέρι. Η ομάδα του Γιάννη Λίβανου εμφα...

Την τρίτη συνεχόμενη ήττα σε ισάριθμα ματς στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε ο Πανιώνιος απέναντι στο Περιστέρι. Η ομάδα του Γιάννη Λίβανου εμφανίστηκε καλύτερη και πιο ανταγωνιστική, τουλάχιστον μέχρι την τρίτη περίοδο στο εν λόγω παιχνίδι σε σύγκριση με τα δύο προηγούμενα ματς, παρόλα αυτά δεν φάνηκε και πάλι να είναι ακόμη έτοιμη ώστε να μπορέσει να διαχειριστεί το σκορ μέχρι και το τέλος του αγώνα, επιτρέποντας στο Περιστέρι να πάρει μια εύκολη νίκη με σκορ 95-69.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι απέναντι στο Περιστέρι, παίρνοντας μάλιστα και το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ωστόσο γρήγορα βρήκαν ρυθμό, ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ, χωρίς όμως ο Ιστορικός, που φαινόταν πιο συγκροτημένος σε σχέση με τα προηγούμενα ματς, να τους επιτρέψει να φτάσουν σε διψήφια διαφορά. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 26-19.

Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και το μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκάλεπτου, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται κοντά στο σκορ και μάλιστα να μειώνουν και στο καλάθι την διαφορά. Το Περιστέρι ανέβασε την διαφορά στους 10 ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου αλλά ο Πανιώνιος έδειξε να είναι ανταγωνιστικός και κατέβασε εκ νέου την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο. Σκορ ημιχρόνου 42-36

Το Περιστέρι είχε σταθερή απόδοση σε όλη την διάρκεια του ματς με αποτέλεσμα να διατηρήσει το προβάδισμα και στην  τρίτη περίοδο. Από την άλλη οι κυανέρυθροι κυνηγούσαν το σκορ κάνοντας μεγάλη προσπάθεια να παραμείνουν ανταγωνιστικοί. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε 69-58

Η κούραση για ακόμη μια φορά κατέβαλε τον Ιστορικό στην τέταρτη περίοδο με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν στους συν 30  , έχοντας πλέον τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Ο  Πανιώνιος δεν είχε πλέον λύσεις και φαινόταν να έχει ξεμείνει και από δυνάμεις με αποτέλεσμα να γνωρίσει ακόμη μια βαριά ήττα στο πρωτάθλημα με σκορ 95-69

Δεκάλεπτα:  26-19, 42-36. 69-58, 95-69

Πανιώνιος(Λίβανος): Pasalic 15(3), Λαμπρόπουλος 6, Lee 8, Mcgill 11(2), Martin 5, Βεργίνης 10(2), Καμαριανός, Τζουγκαράκης, Καμπερίδης 1, Μαραγκίδης, Lewis 13(1), Dorris

Διαιτητές: Αναστόπουλος Π., Καλογερόπουλος Φ., Τσολάκος