2018/2019 όπως 2009/2010!

Ο Νίκος Τσιάπης αναλύει τα στατιστικά που προέκυψαν από τη νίκη επί της Λαμίας και προβαίνει σε ορισμένες γενικότερες διαπιστώσεις για τ...

Ο Νίκος Τσιάπης αναλύει τα στατιστικά που προέκυψαν από τη νίκη επί της Λαμίας και προβαίνει σε ορισμένες γενικότερες διαπιστώσεις για την μέχρι στιγμής φετινή πορεία των κυανέρυθρων.

* Ήταν η πρώτη νίκη του Πανιωνίου για τη φετινή αγωνιστική περίοδο όπου ήταν ισόπαλο το ημίχρονο της αναμέτρησης! Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ιστορικός ''έχτιζε'' από το πρώτο ημίχρονο όλες τις προηγούμενες φετινές του νίκες σε πρωτάθλημα & κύπελλο!

Μεταξύ άλλων ήταν 3η του επικράτηση στη Νέα Σμύρνη εντός του ημερολογιακού έτους 2018 για όλες τις διοργανώσεις όπου το ημίχρονο της αναμέτρησης είχε ολοκληρωθεί ισόπαλο και μάλιστα το πέτυχε σε όλες τις περιπτώσεις εναντίον της Λαμίας όπου επικράτησε με τον ίδιο ακριβώς συνδυασμό σκορ ημιχρόνου & τελικού σκορ (0-0 & 1-0 αντίστοιχα)!

Πιο συγκεκριμένα :

5η αγ. : Απόλλων Σμύρνης-Πανιώνιος 0-2 (σκορ ημιχρόνου 0-1)   [30.09.2018]
  1η αγ. : Πανιώνιος-Λάρισα 2-0 (σκορ ημιχρόνου 1-0)   [03.10.2018]  ~  αγώνας κυπέλλου
  6η αγ. : Πανιώνιος-Άρης 1-0 (σκορ ημιχρόνου 1-0)   [06.10.2018]
  2η αγ. : Απόλλων Πόντου-Πανιώνιος 0-4 (σκορ ημιχρόνου 0-2)   [31.10.2018]  ~  αγώνας κυπέλλου
  9η αγ. : Πανιώνιος-Παναιτωλικός 3-0 (σκορ ημιχρόνου 3-0)   [03.11.2018]
10η αγ. : Ξάνθη-Πανιώνιος 0-1 (σκορ ημιχρόνου 0-1)   [10.11.2018]
11η αγ. : Πανιώνιος-Λαμία 1-0 (σκορ ημιχρόνου 0-0)   [26.11.2018]

2017/2018 κύπελλο ''16'' - 1ος αγ. : Πανιώνιος-Λαμία 1-0 (σκορ ημιχρόνου 0-0)   [24.01.2018]
 2017/2018 Superleague - 21η αγ. : Πανιώνιος-Λαμία 1-0 (σκορ ημιχρόνου 0-0)   [10.02.2018]

Παρατηρείται ότι και στις 7 μέχρι στιγμής φετινές του νίκες, ο Πανιώνιος έχει διατηρήσει ανέπαφη την εστία του, σε αντίθεση με τις υπόλοιπες 6 αναμετρήσεις στα πλαίσια της Superleague 2018/2019 όπου παραβιάστηκε και δεν πανηγύρισε το τρίποντο!

* Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, -όπως τονίστηκε και σε πρόσφατο άρθρο- οι κυανέρυθροι συνεχίζουν το ''φωτοτυπημένο'' αντίστοιχο με το αντίστοιχο της περιόδου 2009/2010 η οποία μέχρι στιγμής έχει ουκ ολίγα κοινά χαρακτηριστικά με την φετινή καθώς σε αμφότερες ο Ιστορικός :

i. Ξεκίνησε το πρωτάθλημα με εντός έδρας ισοπαλία απέναντι σε αντίπαλο από το Ηράκλειο (στο μοναδικό ματς που αγωνίστηκαν μήνα Αύγουστο) με γενικότερα αρνητική πορεία τις πρώτες αγωνιστικές, ωστόσο κατάφερε να ''σπάσει'' το ρόδι απέναντι σε κυανόλευκο αντίπαλο από την πρωτεύουσα (τέλη Σεπτέμβρη & αρχές Οκτώβρη αντίστοιχα) και εν συνεχεία διατηρήθηκε σε τροχιά θετικών αποτελεσμάτων πετυχαίνοντας την περαιτέρω βαθμολογική του αναρρίχηση

ii. Πέτυχε σπουδαία ''διπλά'' στη Ξάνθη κατά τη διάρκεια της 10ης ''στροφής'' & αγχωτικές όσο και πολύτιμες εντός έδρας νίκες την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος σε αγώνες που συμπτωματικά διεξήχθησαν στο 2ο & 4ο αντίστοιχα χρονικά Σαββατοκύριακο του Νοεμβρίου ακριβώς πριν & μετά την καθιερωμένη διακοπή λόγω των υποχρεώσεων των εθνικών ομάδων

iii. Έχει πλέον συγκομιδή 17 βαθμών έπειτα από τις 11 π
ρώτες αγωνιστικές όπου μετράει 5 νίκες, 2 ισοπαλίες & 4 ήττες. Μεταξύ άλλων πρόκειται για την πρώτη φορά κατά τη διάρκεια των Superleague 2009/2010 & 2018/2019 αντίστοιχα όπου εμφανίζει θετικό ισοζύγιο μεταξύ νικών-ηττών (5-4) & μέσο όρο υψηλότερο του 1,50 βαθμού ανά αγώνα (17 βαθμοί / 11 αγώνες = 1,55)