Πανιώνιος-Παναθηναϊκός : Στατιστικά & συμπτώσεις

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης * Το βράδυ της Κυριακής (19.00), Πανιώνιος & Παναθηναϊκός διασταυρώνουν τα ξίφη τους στο μεγάλο ντέρμπι τη...

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης

* Το βράδυ της Κυριακής (19.00), Πανιώνιος & Παναθηναϊκός διασταυρώνουν τα ξίφη τους στο μεγάλο ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής της Superleague 2017/2018 στη Νέα Σμύρνη. Οι δύο αντίπαλοι θα προσπαθήσουν να φτάσουν στην κατάκτηση της νίκης, αφενός οι γηπεδούχοι να διατηρήσουν ακέραιες τις πιθανότητες τους στη διεκδίκηση της 5ης θέσης, αφετέρου οι φιλοξενούμενοι να δώσουν συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα και να αναρριχηθούν περαιτέρω βαθμολογικά.

* Οι κυανέρυθροι θα ψάξουν την επιστροφή στις επιτυχίες μετά από σχεδόν 2,5 μήνες και το αγχωτικό 1-0 επί της Λαμίας στις 10/2/2018 στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής. Έκτοτε έχουν παραμείνει 6 αγώνες μακριά από τα τρίποντα με απολογισμό 3 εντός έδρας ισοπαλίες & 3 εκτός έδρας ήττες!

Μεταξύ άλλων πρόκειται το για το μεγαλύτερο αρνητικό σερί που έχουν καταγράψει την τελευταία τριετία ενώ ισοφάρισαν ένα αντίστοιχο (αρνητικό σερί) που είχε σημειωθεί κατά τη διάρκεια του πρώτου γύρου της σεζόν 2014/2015 με απολογισμό 2 ισοπαλίες & 4 ήττες!

Τότε υπερκέρασαν το εμπόδιο της Νίκης Βόλου (2-1) στις 30/11/2014 δίνοντας ένα τέλος στα 6 συνεχόμενα ματς χωρίς νίκη! Κάτι αντίστοιχο θα προσπαθήσουν να επαναλάβουν απέναντι στους πράσινους.

Πιο συγκεκριμένα :

Superleague 2014/2015
  3η αγ. : Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 2-1 (14.09.2014)
  4η αγ. : Πανθρακικός-Πανιώνιος 1-0 (21.09.2014)
  5η αγ. : Πανιώνιος-Skoda Ξάνθη 1-1 (27.09.2014)
  7η αγ. : Πανιώνιος-ΠΑΣ Γιάννινα 0-1 (20.10.2014)
  8η αγ. : Λεβαδειακός-Πανιώνιος 1-0 (25.10.2014)
  9η αγ. : Βέροια-Πανιώνιος 2-2 (01.11.2014)
10η αγ. : Πανιώνιος-Καλλονή 0-2 (09.11.2014)
12η αγ. : Πανιώνιος-Νίκη Βόλου 2-1 (30.11.2014)

Superleague 2017/2018
21η αγ. : Πανιώνιος-Λαμία 1-0 (10.02.2018)
22η αγ. : Ολυμπιακός-Πανιώνιος 1-0 (18.02.2018)
23η αγ. : Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 0-0 (24.02.2018)
24η αγ. : ΑΕΚ-Πανιώνιος 1-0 (04.03.2018)
25η αγ. : Πανιώνιος-Ατρόμητος 2-2 (10.03.2018)
26η αγ. : Πανιώνιος-Ξάνθη 0-0 (01.04.2018)
27η αγ. : ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 3-1 (14.04.2018)
28η αγ. : Πανιώνιος-Παναθηναϊκός (22.04.2018 - 19.00)

Ο Παναθηναϊκός αγνοεί το ''διπλό'' στη Νέα Σμύρνη από τις 2/12/2012 όταν και καταγράφεται η πιο πρόσφατη του νίκη με 1-2. Είναι γεγονός ότι εντός της δεκαετίας του 2010 ο Ιστορικός τον έχει στριμώξει όσο ελάχιστες ομάδες του πρωταθλήματος. Δεν είναι τυχαίο πως το τριφύλλι έχει φύγει με μόλις 2 τρίποντα στις 10 πιο πρόσφατες επισκέψεις του στην πλατεία για όλες τις διοργανώσεις.

Οι πράσινοι μεταξύ άλλων έχουν γνωρίσει, τον αποκλεισμό στο κύπελλο την περίοδο 2011/2012, την πιο βαριά σε έκταση ήττα της περιόδου 2013/2014 & την μοναδική απώλεια βαθμών εντός των 7 πρώτων αγωνιστικών της Superleague 2015/2016!

Να σημειωθεί πως μετά τις 2/12/2012, ο Παναθηναϊκός καταγράφει 6 συνεχόμενες επισκέψεις χωρίς ''διπλό'' στη Νέα Σμύρνη, που μεταξύ άλλων αποτελεί την μοναδική έδρα της πρωτεύουσας που παρατηρείται το εν λόγω στατιστικό στοιχείο!
Είναι χαρακτηριστικό πως οι πράσινοι έχουν σημειώσει τουλάχιστον μία εκτός έδρας νίκη στα 6 πιο πρόσφατα χρονικά ματς που έχουν δώσει είτε στο ''Γεώργιος Καραϊσκάκης'' (εναντίον του Ολυμπιακού), είτε στο ΟΑΚΑ (εναντίον της ΑΕΚ) είτε στο Περιστέρι (εναντίον του Ατρομήτου), δηλαδή στα υπόλοιπα εκτός έδρας στην Αθήνα!

Πιο αναλυτικά :

2013/2014 : Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 3-0 (24/8/2013)
2014/2015 : Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 1-1 (17/1/2015)
2015/2016 : Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 1-0 (13/9/2015)
2015/2016 : Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 1-1 (11/5/2016)  -  play offs

2016/2017 : Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 1-1 (30/11/2016)
2016/2017 : Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 1-1 (11/5/2017)  - play offs

2012/2013 : Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-1 (14/4/2013)

2013/2014 : Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 0-3 (2/3/2014)

2014/2015 : Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-0 (26/10/2014)
2015/2016 : Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-1 (13/3/2016)
2016/2017 : Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-0 (6/11/2016)
2017/2018 : Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-1 (4/3/2018)

2012/2013 : ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 0-2 (3/3/2013)
2015/2016 : ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-0 (28/2/2016)
2015/2016 : ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 3-1 (26/5/2016)  -  play offs
2016/2017 : ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 2-3 (2/4/2017)
2016/2017 : ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-0 (21/5/2017)  -  play offs
2017/2018 : ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 3-0 (1/4/2018)

2014/2015 : Ατρόμητος-Παναθηναϊκός 2-0 (18/3/2015)
2014/2015 : Ατρόμητος-Παναθηναϊκός 2-0 (7/6/2015)  -  play offs
2015/2016 : Ατρόμητος-Παναθηναϊκός 1-2 (7/11/2015)
2015/2016 : Ατρόμητος-Παναθηναϊκός 1-0 (10/2/2016)  -  κύπελλο
2016/2017 : Ατρόμητος-Παναθηναϊκός 0-1 (11/12/2016)

2017/2018 : Ατρόμητος-Παναθηναϊκός 1-1 (25/11/2017)

* Στη συνολική προϊστορία μεταξύ των 2 ομάδων στη πλατεία, υπερτερεί ο Παναθηναϊκός με 31 νίκες έναντι 10 του Πανιωνίου ενώ 23 αγώνες δεν ανέδειξαν νικητή. Απίστευτη κι όμως αληθινή συγκυρία είναι ότι στα 5 πιο πρόσφατα ''διπλά'' των πράσινων επί των κυανέρυθρων, έχουν σημειώσει από 2 τέρματα στο εκάστοτε ματς!

Σε περιπτώσεις που δεν σκόραραν εις διπλούν στη Νέα Σμύρνη, είτε ηττήθηκαν όπως την περίοδο 2007/2008 με 1-0, την περίοδο 2013/2014 με 3-0 & την περίοδο 2015/2016 με 1-0, είτε έμειναν στην ισοπαλία όπως το 2010/2011 με 1-1, το 2014/2015 με 1-1 & το 2011/2012 για τον θεσμό του κυπέλλου με 0-0 όπου εν συνεχεία αποκλείστηκαν στα πέναλτι από τον Πανιώνιο στην αν μη τι άλλο πιο κρίσιμη μεταξύ τους αναμέτρηση της τελευταίας πενταετίας τουλάχιστον!