Στατιστικά από την πρόκριση στα ημιτελικά

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης * Ο Πανιώνιος προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του κυπέλλου για πρώτη φορά μετά από 18 χρόνια όταν και είχε αφήσει ε...

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης

* Ο Πανιώνιος προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του κυπέλλου για πρώτη φορά μετά από 18 χρόνια όταν και είχε αφήσει εκτός διοργάνωσης τον Άρη στην προημιτελική φάση της σεζόν 1999/2000 & έφτασε στους ''4'' του θεσμού!

Αξίζει να σημειωθεί πως εξασφάλισε την πολυπόθητη πρόκριση πετυχαίνοντας εντυπωσιακή εκτός έδρας νίκη στη Λαμία έναντι της τοπικής ομάδας, συμπτωματικά με το ίδιο ακριβώς σκορ (4-1) με το οποίο είχε συντριβεί από τους νεοφώτιστους ο προηγούμενος τους αντίπαλος (Παναθηναϊκός) για τον ''θεσμό των εκπλήξεων'' στον πρώτο αγώνα της φάσης των ''16'' στις 21/12/2017!

Ειδικότερα :

φάση των ''16'' 1ος αγ. : Λαμία-Παναθηναϊκός 4-1 (21.12.2017)

φάση των ''16'' 2ος αγ. : Παναθηναϊκός-Λαμία 1-0 (10.01.2018)

προημιτελική φάση 1ος αγ. : Πανιώνιος-Λαμία 1-0 (24.01.2018)
προημιτελική φάση 2ος αγ. : Λαμία-Πανιώνιος 1-4 (07.02.2018)

* Ο Ιστορικός κατάφερε να υπερασπιστεί με επιτυχία το νικηφόρο εντός έδρας αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα για 7η συνεχόμενη φορά & να πάρει ακόμα μία πρόκριση που έχει αρχίσει να ''χτίζεται'' από τη Νέα Σμύρνη! Είναι χαρακτηριστικό πως η πιο πρόσφατη περίπτωση όπου απέτυχε να διαφυλάξει την εντός έδρας νίκη του πρώτου παιχνιδιού παραμένει μέχρι και σήμερα ο αποκλεισμός από τον Παναθηναϊκό στην φάση των ''16'' της περιόδου 2000/2001.
Έκτοτε, είναι γεγονός ότι έχει πανηγυρίσει ισάριθμες προκρίσεις έχοντας επικρατήσει στο πρώτο ματς στην πλατεία.

Πιο αναλυτικά :

φάση των ''16'' 2000/2001 1ος αγ. : Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 1-0 (17.01.2001)
φάση των ''16'' 2000/2001 2ος αγ. : Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 7-2 (31.01.2001)

1ος γύρος 2002/2003 1ος αγ. : Πανιώνιος-Μαρκόπουλο 2-1 (11.08.2002)
1ος γύρος 2002/2003 2ος αγ. : Μαρκόπουλο-Πανιώνιος 1-1 (04.09.2002)

φάση των ''16'' 2002/2003 1ος αγ. : Πανιώνιος-Ιωνικός 1-0 (18.12.2002)
φάση των ''16'' 2002/2003 2ος αγ. : Ιωνικός-Πανιώνιος 1-1 (15.01.2003)

2ος γύρος 2003/2004 1ος αγ. : Πανιώνιος-Απόλλων Σμύρνης 2-1 (09.09.2003)
2ος γύρος 2003/2004 2ος αγ. : Απόλλων Σμύρνης-Πανιώνιος 0-0 (08.10.2003)

φάση των ''32'' 2013/2014 1ος αγ. : Πανιώνιος-Απόλλων Καλαμαριάς 3-1 (25.09.2013)
φάση των ''32'' 2013/2014 2ος αγ. : Απόλλων Καλαμαριάς-Πανιώνιος 0-0 (30.10.2013)

φάση των ''16'' 2014/2015 1ος αγ. : Πανιώνιος-Βέροια 2-1 (20.01.2015)
φάση των ''16'' 2014/2015 2ος αγ. : Βέροια-Πανιώνιος 1-1 (28.01.2015)

φάση των ''16'' 2017/2018 1ος αγ. : Πανιώνιος-ΟΦΗ 2-0 (21.12.2017)
φάση των ''16'' 2017/2018 2ος αγ. : ΟΦΗ-Πανιώνιος 0-1 (09.01.2018)

προημιτελική φάση 2017/2018 1ος αγ. : Πανιώνιος-Λαμία 1-0 (24.01.2018)
προημιτελική φάση 2017/2018 2ος αγ. : Λαμία-Πανιώνιος 1-4 (07.02.2018)

* Οι κυανέρυθροι σημείωσαν το 7ο τους ''διπλό'' για όλες τις επίσημες διοργανώσεις της φετινής αγωνιστικής περιόδου. Είναι μεταξύ άλλων χαρακτηριστικό πως έχουν ''χτίσει'' από το ημίχρονο όσες νίκες έχουν πετύχει μακριά από την πλατεία στα πλαίσια νοκ άουτ διοργανώσεων (Europa League & Κύπελλο Ελλάδας) σε αντίθεση με το πρωτάθλημα όπου αναδείχθηκαν νικητές κατά τη διάρκεια της ''επανάληψης'' με την αναύπαλα του ημιχρόνου να τους έχει βρει στη λευκή ισοπαλία όλες τις νικηφόρες εκτός έδρας περιπτώσεις!

Πιο συγκεκριμένα :

2η φάση Europa League 2ος αγ. : Γκόριτσα-Πανιώνιος 2-3 (σκορ ημιχρόνου 1-3)
 2η φάση Κυπέλλου 2ος αγώνας : Άρης-Πανιώνιος 1-2 (σκορ ημιχρόνου 0-1)
 3η φάση Κυπέλλου 2ος αγώνας : ΟΦΗ-Πανιώνιος 0-1 (σκορ ημιχρόνου 0-1)
 4η φάση Κυπέλλου 2ος αγώνας : Λαμία-Πανιώνιος 1-4 (σκορ ημιχρόνου 1-2)

1η αγωνιστική Superleague : Κέρκυρα-Πανιώνιος 0-1 (σκορ ημιχρόνου 0-0)
  8η αγωνιστική Superleague : Αστέρας Τρίπολης-Πανιώνιος 0-1 (σκορ ημιχρόνου 0-0)
13η αγωνιστική Superleague : Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 0-1 (σκορ ημιχρόνου 0-0)

* Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Πανιώνιος κατάφερε να περάσει 2 συνεχόμενους νοκ άουτ γύρους για το κύπελλο έχοντας πετύχει το απόλυτο (''2 στα 2'') σε αμφότερες τις περιπτώσεις! Κάτι αντίστοιχο συνέβη για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2004/2005 όταν είχε αποκλείσει 3 αντιπάλους κατά σειρά με 6 νίκες στους ισάριθμους αγώνες που αγωνίστηκε στο ξεκίνημα του σε εκείνη τη διοργάνωση!

Παρατηρείται πως πρόκειται για την 3η καλύτερη μέχρι στιγμής κυανέρυθρη επίδοση στο ''θεσμό των εκπλήξεων'' στη νεότερη ιστορία των Νεοσμυρνιωτών με μέχρι στιγμής απολογισμό 5 νίκες, 1 ισοπαλία & 1 ήττα έπειτα από 7 αγώνες. Την πρωτιά στην εν λόγω κατηγορία καταλαμβάνει η παρουσία του Ιστορικού στο κύπελλο κατά τη διάρκεια της περιόδου 2015/2016
όταν οι κυανέρυθροι παρέμειναν αήττητοι στις 7 αναμετρήσεις που έδωσαν για το κύπελλο & στη δεύτερη θέση βρίσκεται η προαναφερθείσα σεζόν (2004/2005).

απολογισμός 2004/2005 : 6 νίκες , 1 ισοπαλία & 1 ήττα σε 8 αγώνες   (Μ.Ο. : 2,38 β/μ)
απολογισμός 2015/2016 : 5 νίκες , 2 ισοπαλίες σε 7 αγώνες   (Μ.Ο. : 2,43 β/μ)
απολογισμός 2017/2018 : 5 νίκες , 1 ισοπαλία & 1 ήττα σε σε 7 αγώνες    (Μ.Ο. : 2,29 β/μ)