Στατιστικά από την ισοπαλία στη Ριζούπολη

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης * Ήταν η πρώτη ισοπαλία του Πανιωνίου μετά το 2-2 με τον ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήμα...

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης

* Ήταν η πρώτη ισοπαλία του Πανιωνίου μετά το 2-2 με τον ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος στις 26/11/2017. Έκτοτε είχε πετύχει 4 νίκες & γνωρίσει 2 ήττες στους 6 αγώνες που μεσολάβησαν για όλες τις διοργανώσεις. Κοινό χαρακτηριστικό των 2 αυτών παιχνιδιών ήταν ότι οι κυανέρυθροι είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 1-0 & αντέδρασαν στην ''επανάληψη'' επιβεβαιώνοντας σε ακόμα μία περίπτωση πως τη φετινή περίοδο τους ταιριάζει καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο!

* Ο Ιστορικός πλέον μετράει 7 νίκες, 5 ισοπαλίες & 5 ήττες μετά την ολοκλήρωση της 17ης αγωνιστικής. Το γκολ της ισοφάρισης τον διατήρησε αφενός στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα αφετέρου σε μέσο όρο υψηλότερο του 1.50 βαθμού ανά αγώνα. Συγκεκριμένα έχει 26 βαθμούς μετά από 17 ματς καταγράφοντας μέσο όρο 1.53 βαθμών ανά ματς.

* Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι Νεοσμυρνιώτες είναι η μοναδική ομάδα του πρωταθλήματος με την απόλυτη ισορροπία στις εκτός έδρας αναμετρήσεις τους σε επίπεδο πρωταθλήματος με μέχρι στιγμής απολογισμό 3 νίκες, 3 ισοπαλίες & 3 ήττες! Παρατηρείται μάλιστα ότι η εν λόγω ισορροπία μακριά από την πλατεία έχει επαναληφθεί σε ακόμα 2 περιπτώσεις στα πλαίσια της Superleague 2017/2018, με την ολοκλήρωση της εκάστοτε τριάδας παιχνιδιών κατά χρονική σειρά με κοινό απολογισμό (1-1-1)!

Πιο αναλυτικά :

1η αγ. 2017/2018 : Κέρκυρα-Πανιώνιος 0-1 (20.08.2017)
  4η αγ. 2017/2018 : ΠΑΣ Γιάννινα-Πανιώνιος 1-1 (18.09.2017)
  6η αγ. 2017/2018 : Λαμία-Πανιώνιος 1-0 (02.10.2017)
απολογισμός πρώτης χρονικά εκτός έδρας τριάδας αγώνων : 1-1-1 (νίκη-ισοπολία-ήττα)

8η αγ. 2017/2018 : Αστέρας Τρίπολης-Πανιώνιος 0-1 (22.10.2017)
10η αγ. 2017/2018 : Ατρόμητος-Πανιώνιος 0-0 (04.11.2017)
11η αγ. 2017/2018 : Ξάνθη-Πανιώνιος 2-0 (19.11.2017)
απολογισμός δεύτερης χρονικά εκτός έδρας τριάδας αγώνων : 1-1-1 (νίκη-ισοπαλία-ήττα)

13η αγ. 2017/2018 : Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 0-1 (03.12.2017)
15η αγ. 2017/2018 : Λεβαδειακός-Πανιώνιος 2-1 (18.12.2017)
17η αγ. 2017/2018 : Απόλλων Σμύρνης-Πανιώνιος 1-1 (13.01.2018)
απολογισμός τρίτης χρονικά εκτός έδρας τριάδας αγώνων : 1-1-1 (νίκη-ισοπαλία-ήττα)

* Συνεχίστηκαν οι ''πελατειακές'' σχέσεις που έχει αναπτύξει ο Πανιώνιος απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης στα τελευταία χρονικά μεταξύ τους επίσημα ματς για όλες τις διοργανώσεις επιβεβαιώνοντας την -ούτως η άλλως- διαχρονική απόλυτη κυριαρχία του.

Είναι χαρακτηριστικό πως η ''εξαφρά ταξιαρχία'' αγνοεί την επιτυχία απέναντι στους κυανέρυθρους από τις 12/4/2000, όταν και είχε πετύχει την πιο πρόσφατη της νίκη (2-1) στη Ριζούπολη, στο τότε κύκνειο άσμα του Μάκη Κατσαβάκη στον κυανέρυθρο πάγκο.

Έκτοτε, ο Ιστορικός κυριαρχεί συντριπτικά έναντι των κυανόλευκων με 4 νίκες & 2 ισοπαλίες στις 6 αναμετρήσεις που έχουν μεσολαβήσει μέχρι και σήμερα τόσο σε επίπεδο πρωταθλήματος όσο και κυπέλλου όπου οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στη δεύτερη φάση του θεσμού της σεζόν 2003/2004 με τους κυανέρυθρους να παίρνουν εν τέλει την πρόκριση!