Στατιστικά από τη νίκη επί του ΟΦΗ

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης * Ήταν το πρώτο εντός έδρας ματς του Πανιωνίου που διατήρησε ανέπαφη την εστία του μετά από σχεδόν 4 μήνες ότ...

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης

* Ήταν το πρώτο εντός έδρας ματς του Πανιωνίου που διατήρησε ανέπαφη την εστία του μετά από σχεδόν 4 μήνες όταν και είχε επικρατήσει με 2-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος στις 27/8/2017. Έκτοτε είχαν σκοράρει όλοι οι φιλοξενούμενοι στη πλατεία στις 7 αναμετρήσεις που είχαν μεσολαβήσει για όλες τις επίσημες διοργανώσεις ανεξαρτήτως τελικού αποτελέσματος.

Αξίζει μάλιστα να σημειωθεί πως ήταν ο 3ος αγώνας όπου ο Ιστορικός κράτησε το μηδέν ως γηπεδούχος γενικότερα τη φετινή αγωνιστική περίοδο, με κοινό σκορ μάλιστα (2-0) και στις 3 περιπτώσεις!

Ειδικότερα :

Πανιώνιος-Γκόριτσα 2-0 (13.07.2017)
Πανιώνιος-Μακάμπι Τελ Αβίβ 0-1 (03.08.2017)
Πανιώνιος-Απόλλων Σμύρνης 2-0 (27.08.2017)
Πανιώνιος-ΟΦΗ 2-0 (21.12.2017)

Συμπτωματικά κάτι αντίστοιχο είχε επαναληφθεί και στην αμέσως προηγούμενη επίσκεψη των Κρητικών στη Νέα Σμύρνη όταν στο ντεμπούτο του Μαρίνου Ουζουνίδη στον κυανέρυρθο πάγκο, ο Πανιώνιος υπερκέρασε το εμπόδιο του ΟΦΗ του Τζενάρο Γκατούζο με το ίδιο μάλιστα σκορ (2-0) στις 14/12/2014! Σε εκείνο το ματς ο Ιστορικός κράτησε ανέπαφη την εστία του για πρώτη φορά κατά τη διάρκεια εκείνου του πρωταθλήματος μετά από 6 αποτυχημένες προσπάθειες όπου έβρισκε δίχτυα ο εκάστοτε φιλοξενούμενος!

* Οι κυανέρυθροι έφτασαν στην πρώτη επικράτηση τους στην πλατεία εντός του ημερολογιακού έτους 2017 με το ημίχρονο της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται ισόπαλο. Είναι χαρακτηριστικό πως η πιο πρόσφατη αντίστοιχη νίκη με ισοπαλία στην ανάπαυλα του ημιχρόνου είχε σημειωθεί στο 1-0 επί της Κέρκυρας του νυν τεχνικού του Ιστορικού Μιχάλη Γρηγορίου στις 11/12/2016 στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής της Superleague 2016/2017!

Έκτοτε, οι εντός έδρας νίκες τους για όλες τις διοργανώσεις είχαν ''χτιστεί'' από το πρώτο 45λεπτο του εκάστοτε παιχνιδιού με κοινό σκορ ημιχρόνου μάλιστα (1-0)!

Πιο συγκεκριμένα :

11.12.2016 : Πανιώνιος-Κέρκυρα 1-0 (σκορ ημιχρόνου 0-0)
21.01.2017 : Πανιώνιος-Παναιτωλικός 2-0 (σκορ ημιχρόνου 1-0)
05.02.2017 : Πανιώνιος-Ξάνθη 2-0 (σκορ ημιχρόνου 1-0)
19.02.2017 : Πανιώνιος-Ηρακλής 1-0 (σκορ ημιχρόνου 1-0)
11.03.2017 : Πανιώνιος-Λάρισα 1-0 (σκορ ημιχρόνου 1-0)
02.04.2017 : Πανιώνιος-Ατρόμητος 2-1 (σκορ ημιχρόνου 1-0)
13.07.2017 : Πανιώνιος-Γκόριτσα 2-0 (σκορ ημιχρόνου 1-0)
27.08.2017 : Πανιώνιος-Απόλλων Σμύρνης 2-0 (σκορ ημιχρόνου 1-0)
24.09.2017 : Πανιώνιος-Λάρισα 4-1 (σκορ ημιχρόνου 1-0)

11.12.2017 : Πανιώνιος-Πλατανιάς 2-1 (σκορ ημιχρόνου 1-0)
21.12.2017 : Πανιώνιος-ΟΦΗ 2-0 (σκορ ημιχρόνου 0-0)

Παρατηρείται πως τα 2 ματς όπου η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των Νοεσμυρνιωτών στο δεύτερο ημίχρονο ήταν τα τελευταία χρονικά των ετών 2016 & 2017 αντίστοιχα!

Να σημειωθεί μάλιστα πως ειδικότερα για το θεσμό του κυπέλλου, ο Πανιώνιος έφτασε σε εντός έδρας νίκη με '''Χ'' μετά την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου για πρώτη φορά μετά από σχεδόν 13 χρόνια (!) & το 1-0 επί του Ηλυσιακού στις 25/1/2005 στον τότε επαναληπτικό της φάσης των ''16'' της σεζόν 2004/2005! Έκτοτε, όσες φορές επικράτησε ως γηπεδούχος για τον ''θεσμό των εκπλήξεων'', το πετύχαινε είτε διαμορφώνοντας τη νίκη του από το πρώτο ημίχρονο είτε πραγματοποιώντας την ολική ανατροπή σε αγώνα που ήταν πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα, όπως συνέβη μάλιστα σε μία περίπτωση!

Πιο αναλυτικά :

25.01.2005 : Πανιώνιος-Ηλυσιακός 1-0 (σκορ ημιχρόνου 0-0)

28.01.2009 : Πανιώνιος-Βέροια 2-0 (σκορ ημιχρόνου 1-0)
19.12.2012 : Πανιώνιος-Φωστήρας 2-1 (σκορ ημιχρόνου 2-0)
25.09.2013 : Πανιώνιος-Απόλλων Καλαμαριάς 3-1 (σκορ ημιχρόνου 2-1)
23.01.2014 : Πανιώνιος-Αιγινιακός 3-0 (σκορ ημιχρόνου 2-0)
07.01.2015 : Πανιώνιος-Παναχαϊκή 4-0 (σκορ ημιχρόνου 1-0)
20.01.2015 : Πανιώνιος-Βέροια 2-1 (σκορ ημιχρόνου 0-1)
04.03.2015 : Πανιώνιος-Ηρακλής 2-0 (σκορ ημιχρόνου 2-0)
01.12.2015 : Πανιώνιος-Ζάκυνθος 1-0 (σκορ ημιχρόνου 1-0)
14.01.2016 : Πανιώνιος-Εργοτέλης 1-0 (σκορ ημιχρόνου 1-0)

*
Οι κυανέρυρθοι έφτασαν σε εντός έδρας επιτυχία για το θεσμό του κυπέλλου για πρώτη φορά μετά από σχεδόν 2 χρόνια όταν τότε είχαν επικρατήσει έναντι της έτερης ομάδας του Ηρακλείου! Η εν λόγω αναμέτρηση είχε διεξαχθεί συμπτωματικά ημέρα Πέμπτη (!) και πιο συγκεκριμένα στις 14/1/2016 όπου ο Ιστορικός έκανε το ''2 στα 2'' με το ίδιο σκορ (1-0) επί του Εργοτέλη & εξασφάλισε την πρόκριση του στην προημιτελική φάση της περιόδου 2015/2016. Έκτοτε, τα 3 ματς που είχαν μεσολαβήσει στη Νέα Σμύνρη για τον ''θεσμό των εκπλήξεων'', ολοκλήρωθηκαν χωρίς νικητή!

14.01.2016 : Πανιώνιος-Εργοτέλης 1-0
27.01.2016 : Πανιώνιος-ΠΑΟΚ 1-1
26.10.2016 : Πανιώνιος-Λεβαδειακός 0-0
21.09.2017 : Πανιώνιος-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1
21.12.2017 : Πανιώνιος-ΟΦΗ 2-0

* Μετά το νικηφόρο αποτέλεσμα απέναντι στους ''ασπρόμαυρους του νότου'', ο Πανιώνιος πλέον καταγράφει ισάριθμες νίκες στα πιο πρόσφατα χρονικά ματς που υποδέχθηκε νησιωτικές ομάδες στη Νέα Σμύρνη.

09.12.2017 : Πανιώνιος-Πλατανιάς 2-1

Να σημειωθεί πως οι αναμετρήσεις απέναντι σε Ιαλυσσό Ρόδου, Ζάκυνθο, Εργοτέλη & ΟΦΗ έλαβαν χώρα για το θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας ενώ οι υπόλοιπες για το πρωτάθλημα.