Άντεξε για ένα ημίχρονο

Δεν άντεξε ο Πανιώνιος και φυσιολογικά ήρθε η εκτός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό με 87-65, στο τελευταίο παιχνίδι για το 2017! Για 20...

Για 20 λεπτά ο Ιστορικός ήταν πολύ καλός στο παρκέ του ΣΕΦ, έβαλε δύσκολα στον σαφώς πολύ πιο δυνατό αντίπαλο του, με το σκορ του ημιχρόνου (50-45) να δείχνει πως η ομάδα του Ζιάγκου είχε κάνει ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι.

Στην τρίτη περίοδο οι κυανέρυθροι φάνηκε να μένον από δυνάμεις και λύσεις, με τον Ολυμπιακό, ο οποίος έχει πολύ πιο ακριβό και πολύ πιο γεμάτο ρόστερ, να βγάζει αντίδραση και με επίθεση διαρκείας να παίρνει μεγάλη υπέρ του διαφορά (70-51).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε ιδιαίτερα η εικόνα, οι γηπεδούχοι έχοντας και την υπέρ τους διαφορά, δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν διαφορά ασφαλείας και έτσι το τελικό 87-65 ήταν αναμενόμενο.

Πρώτος σκόρερ για τον Ιστορικό ήταν ο Κράβιτς με 13 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Τσούπκοβιτς με 10.

Ο Πανιώνιος από αυτό το ματς, που η ήττα ήταν -σχεδόν- δεδομένη, κρατάει το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και πλέον στρέφεται στη συνέχεια του πρωταθλήματος.