Άντεξε για ένα ημίχρονο...

Την εντός έδρας ήττα με 70-90 από τον Κολοσσό Ρόδου γνώρισε η ομάδα μπάσκετ του Ιστορικού, για την 2η αγωνιστική της Basket League. Ο...

Οι κυανέρυθροι, οι οποίοι ακόμα ψάχνονται μέσα στο παρκέ, στο πρώτο ημίχρονο είχαν καλή εικόνα, σαφώς βελτιωμένοισε σχέση με την πρώτη αγωνιστική, όμως στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν.

Στην τρίτη περίοδο έπεσε... μπλακ άουτ στην ομάδα του Καλαφατάκη. Η έμπειρη ομάδα της Ρόδου βρήκε περισσότερες λύσεις σε επίθεση και άμυνα και σε συνδιασμό με την κόπωση που έδειξαν οι κυανέρυθροι πήραν ένα μεγάλο προβάδισμα στο σκορ.

Ετσι, το τέταρτο δεκάλεπτο ουσιαστικα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με το τελικό σκορ να είναι 70-90.

Η ομάδα του Καλαφατάκη δεν έχει προετοιμασία στα πόδια της και αυτό ήταν εμφανες στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, όπου οι κυανέρυθροι εμφάνισαν κούραση!

Για τον Πανιώνιο ξεχώρισε ο Σακελλαρίου όπου πέτυχε 20 πόντους , ενώ ακολούθησε ο Σαρικόπουλος με 14 και ο Γούντσον με 13.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 40-46, 51-68, 70-90.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Καλαφατάκης): Σακελλαρίου 20 (5), Τσούπκοβιτς 8, Γούντσον 13 (1), Σαρικόπουλος 14, Στέιντλ 8 (2), Δημακόπουλος 3, Μίχαλος 2, Χόλμς 2, Μολφέτας, Καμπερίδης, Χέντερσον, Γουντς.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 30 (12/14 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/5 βολές), Χάρις 8, Σχίζας 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μπρέι 8, Ράιτ 10 (9 ριμπάουντ), Τζόουνς 14 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Προστράν 7 (1), Γεωργαλλής 3 (1), Μπιλής, Αγγελάκος, Σταμάτης, Παπαδάκης 5.