Η πρόκριση στο Κύπελλο επί του ΟΣΦΠ (video)

Σαν σήμερα (19/03)... Συμπληρώνονται 30 χρόνια από την πρόκριση του Ιστορικού επί του Ολυμπιακού στο Κύπελλο, το 1987. Οι κυανέρυθρο...

Σαν σήμερα (19/03)...

Οι κυανέρυθροι είχαν ηττηθεί με 1-0 στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ με γκολ του Μπονόβα στο 9', όμως στο πρώτο ματς της Νέας Σμύρνης είχαν επικρατήσει με 3-0.

Δεν θα ήταν τόσο εντυπωσιακή αυτή η πρόκριση αν δεν είχαν προηγηθεί στους προηγούμενους γύρους οι προκρίσεις επί του ΠΑΟΚ (3-0 στη Νέα Σμύρνη, ήττα 1-0 στην Τούμπα) και επί της ΑΕΚ (1-0 σε μονό ματς στη Νέα Σμύρνη, με γκολ του Οουεν στην παράταση).

Και επειδή εκείνη τη χρονιά η... κλήρωση δεν πήγαινε με τίποτα την ομάδα, στους 8 κληρώθηκε και με τον Παναθηναϊκό, από τον οποίο αποκλείστηκε μεν, στις λεπτομέρειες δε (ήττα 3-1 στο ΟΑΚΑ, νίκη 1-0 στη Νέα Σμύρνη, με τον Σαργκάνη να βγάζει στο 90' φοβερό ψαλιδάκι του Χαλκίδη).

Για την ιστορία το Κύπελλο το είχε πάρει τότε ο ΟΦΗ, που μέχρι τον τελικό (με τον Ηρακλή) είχε πιο δύσκολο αντίπαλο στην πορεία του τον... Διαγόρα