Στατιστικά από την ισοπαλία στη Τρίπολη

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης * Ήταν η πρώτη ισοπαλία στις αναμετρήσεις μεταξύ των 2 ομάδων στη Τρίπολη ενώ παράλληλα ήταν μόλις η τρίτη ...

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης

* Ήταν η πρώτη ισοπαλία στις αναμετρήσεις μεταξύ των 2 ομάδων στη Τρίπολη ενώ παράλληλα ήταν μόλις η τρίτη ισοπαλία συνολικά ανεξαρτήτου έδρας στη συνολική μεταξύ τους προϊστορία!

Είναι χαρακτηριστικό πως (και) οι 3 αγώνες που δεν ανέδειξαν νικητή ήταν Σαββατιάτικοι ενώ για πρώτη φορά οι κυανέρυθροι παρέμειναν αήττητοι από τους Αρκάδες για 3ο συνεχόμενο μεταξύ τους ματς ανεξαρτήτου έδρας!

28.01.2017 , Αστέρας Τρίπολης-Πανιώνιος 1-1

* Ήταν η πρώτη φορά που ο Ιστορικός έφτασε στην ισοφάριση την φετινή αγωνιστική περίοδο ενώ παράλληλα επρόκειτο για την πρώτη φετινή αναμέτρηση όπου εν τέλει δεν ηττήθηκε ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ κατά τη διάρκεια της!

Πιο πρόσφατη περίπτωση που είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο ήταν το εξίσου ισόπαλο 1-1 στους ''Ζωσιμάδες'' στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής της Superleague 2015/2016, σε ματς όπου είχαν προηγηθεί οι γηπεδούχοι στο ημίχρονο (1-0), με τους Νοεσμυρνιώτες να ισοφαρίζουν στην επανάληψη (1-1) φεύγοντας με τον βαθμό της ισοπαλίας!

* Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι κυανέρυθροι έφτασαν πλέον τους 32 βαθμούς μετά από 18 αγώνες με μέχρι στιγμής απολογισμό 9 νίκες, 5 ισοπαλίες & 4 ήττες! Με αυτό τον τρόπο, συνεχίζουν να φιγουράρουν στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα καταγράφοντας μέσο όρο 1.78 βαθμών ανά ματς (32 βαθμοί/18 αγώνες), που αν μη τι άλλο πρόκειται για τον υψηλότερο μέχρι στιγμής επί εποχής Superleague (Ιούλιος 2006 κι έπειτα) με το 60% του πρωταθλήματος (3/5) να έχει ήδη ολοκληρωθεί!

* Ο Πανιώνιος πλέον έχει σημειώσει 2 θετικές πιθανές ισοβαθμίες εναντίον του αντιπάλου του & μία αρνητική! Είναι χαρακτηριστικό πως στο συγκεκριμένο τομέα εμφανίζει κοινά σημεία με την περσινή σεζόν. Παρατηρείται ότι η αρνητική πιθανή ισοβαθμία σημειώθηκε μετά την ολοκλήρωση της 16ης αγωνιστικής ενώ οι αντίστοιχες θετικές, μετά από εντός έδρας νίκη την 17η (με 6-0 βαθμούς) & μετά από εκτός έδρας ισοπαλία την 18η (με 4-1 βαθμούς) ''στροφή''! Ακριβώς όπως είχε σημειωθεί (και) κατά τη διάρκεια του περσινού πρωταθλήματος!