Στατιστικά από τη νίκη επί της Κέρκυρας

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης * Ήταν η πρώτη νίκη του Πανιωνίου εναντίον της Κέρκυρας μετά το εντός έδρας 2-0 στις 28/1/2012 & τις 4 ανεπι...

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης

* Ήταν η πρώτη νίκη του Πανιωνίου εναντίον της Κέρκυρας μετά το εντός έδρας 2-0 στις 28/1/2012 & τις 4 ανεπιτυχείς προσπάθειες που μεσολάβησαν ανεξαρτήτου έδρας μέχρι το 1-0 στις 11/12/2016.

* Οι Φαίακες γνώρισαν την πρώτη τους ήττα για το πρωτάθλημα μετά τις 15/10/2016 και το εκτός έδρας 4-0 από τον Παναιτωλικό για την 7η αγωνιστική της Superleague 2016/2017. Έκτοτε, έχουν σημειώσει 2 νίκες & 3 ισοπαλίες με μόλις 1 γκολ παθητικό στους εν λόγω 5 αγώνες.

Να σημειωθεί επίσης πως στη Νέα Σμύρνη ηττήθηκαν για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα από ομάδα που βρίσκεται στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα μετά την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής της Superleague 2016/2017 που έλαβε χώρα το αγωνιστικό τριήμερο 10-12/12/2016.

Πιο συγκεκριμένα :

29.10.2016 , Ξάνθη-Κέρκυρα 0-0
27.11.2016 , Ολυμπιακός-Κέρκυρα 0-0
03.12.2016 , Κέρκυρα-ΑΕΚ 1-1
11.12.2016 , Πανιώνιος-Κέρκυρα 1-0

* Ο Ιστορικός πέτυχε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με το ημίχρονο της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται ισόπαλο. Είναι χαρακτηριστικό ότι είχε προηγηθεί από το πρώτο ημίχρονο στις 4 προηγούμενες νίκες του στη Superleague 2016/2017.

Ειδικότερα :

10.09.2016 , Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 3-0 (σκορ ημιχρόνου 1-0)
17.09.2016 , Ξάνθη-Πανιώνιος 0-2 (σκορ ημιχρόνου 0-2)
01.10.2016 , Ηρακλής-Πανιώνιος 1-2 (σκορ ημιχρόνου 0-1)
05.11.2016 , Πανιώνιος-ΠΑΟΚ 1-0 (σκορ ημιχρόνου 1-0)

Να σημειωθεί μάλιστα πως επικράτησε με ισοπαλία στο ημίχρονο για πρώτη φορά μετά την Δευτέρα 8/2/2016 και το εντός έδρας 2-0 επί του Παναιτωλικού, σε ματς που διεξήχθη στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της Superleague 2015/2016.

* Μετά το νικηφόρο αποτέλεσμα απέναντι στα ''παγανέλια'', ο Πανιώνιος πλέον καταγράφει μόνο νίκες στα πιο πρόσφατα χρονικά ματς που υποδέχθηκε νησιωτικές ομάδες στη Νέα Σμύρνη.

14.01.2016 , Πανιώνιος-Εργοτέλης 1-0

Να σημειωθεί πως οι αναμετρήσεις απέναντι σε Ιαλυσσό Ρόδου, Ζάκυνθο & Εργοτέλη ήταν για το θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας ενώ οι υπόλοιπες για το πρωτάθλημα.