Δεν... μασάει ο Πάνθηρας!

Μετά από ένα συγκλονιστικό και επεισοδιακό παιχνίδι ο Ιστορικός επικράτησε με 76-75 του Φάρου Κερατσινίου και συνέχισε το απόλυτο των νι...

Μετά από ένα συγκλονιστικό και επεισοδιακό παιχνίδι ο Ιστορικός επικράτησε με 76-75 του Φάρου Κερατσινίου και συνέχισε το απόλυτο των νικών στην Α2, κάνοντας το εκπληκτικό "10 στα 10".

Η ομάδα του Οικονόμου αντιμετώπισε μία πολύ δύσκολη ομάδα, η οποία έως το τελευταίο δευτερόλεπτο διεκδίκησε τη νίκη. Οι κυανέρυθροι, όμως, για ένα ακόμη ματς έβγαλαν χαρακτήρα στο παρκέ και έφτασαν σε μία σημαντικότατη επικράτηση.

Να σημειωθεί πως λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι διαιτητές έδωσαν ένα αυστηρότατο φάουλ κατά του Πανιωνίου, με την εξέδρα να διαμαρτύρεται έντονα, φεύγοντας παράλληλα ένα πλαστικό ποτήρι με καφέ προς το παρκέ. Το διαιτητικό τρίο αποφάσισε να εκκενωθούν οι εξέδρες για να συνεχιστεί το παιχνίδι, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα μα λείπει ο κόσμος από το τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ.

Ο Φάρος ξεκίνησε πιο εύστοχος στα πρώτα λεπτά, με τους παίκτες του Οικονόμου να βρίσκουν λύσεις στη συνέχεια και με τον «καυτό» Σακελλαρίου πήραν το προβάδισμα. Σκορ περιόδου 22-21.

Το ίδιο σκηνικό «παίχτηκε» και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να είναι η ομάδα που είχε το προβάδισμα στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου.

Οι κυανέρυθροι, όμως, στο τελευταίο λεπτό κατάφερε ξανά να φέρει το ματς στα ίσια και με δύο βολές του Μπάρλου να πάρουν και το προβάδισμα με δύο πόντους (32-31).

Στα τελευταία δευτερόλεπτα Ματαλών και Σακελλαρίου με εύστοχα τρίποντα έδωσαν «αέρα» πέντε πόντων στον Ιστορικό, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 38-33 για τον Πανιώνιο.

Στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου η ομάδα του Φάρου κατάφερε -για μία ακόμη φορά- να βγει μπροστά και να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Μάλιστα, 3:32 πριν το τέλος του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πήραν «αέρα» έξι πόντων (45-51).

Οι κυανέρυθροι, όμως, είναι «μαχητές» και με δύο εύστοχα τρίποντα (Ματαλών, Δημητριάδης) και δύο βολές του Αλίχοντζιτς κατάφεραν να πάρουν ξανά το προβάδισμα (53-51).

Στο 1:35 πριν το τέλος του δεκαλέπτου και ενώ ο Πανιώνιος ήταν μπροστά με 56-54 οι διαιτητές έδωσαν ένα πολύ αυστηρό φάουλ υπέρ των φιλοξενούμενων, με τα παράπονα από την εξέδρα να δίνουν και να παίρνουν. Δυστυχώς, όμως, ένα πλαστικό ποτήρι με καφέ πετάχτηκε από την εξέδρα των οργανωμένων, με αποτέλεσμα το διαιτητικό τρίο να πάει κατευθείαν στα αποδυτήρια.

Μετά από λίγα λεπτά έγινε γνωστό πως οι διαιτητές αποφάσισαν ότι για να συνεχιστεί το ματς θα πρέπει να εκκενωθούν οι εξέδρες.

Αφού, λοιπόν, από περίπου 30 λεπτά και αφού εκκενώθηκαν οι εξέδρες, οι διαιτητές βγήκαν στο παρκέ κι το παιχνίδι ξεκίνησε.

Η ομάδα του Οικονόμου δεν φάνηκε επηρεασμένη από την διακοπή και με έξι μαζεμένους πόντους πήραν μία διαφορά, με το σκορ της τρίτης περιόδου να είναι 62-57 για τον Ιστορικό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ιστορικός διατηρούσε το προβάδισμα, με τον Φάρο όμως να έχει «απαντήσεις» και να μένει πάντα κοντά στο σκορ.

Οι κυανέρυθροι 3:07 πριν το φινάλε ήταν μπροστά στο σκορ με 72-69. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες δεν βρήκαν λύσεις στην επίθεση, με τον Ματαλών να βάζει μία βολή (73-69), στα 48 δευτερόλεπτα.

Δύο εύστοχες βολές του Φάρου έφεραν το παιχνίδια στο «καλάθι», 43 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα. Στη συνέχεια, χάθηκε η επίθεση του Πανιωνίου, με τον Βασιλόπουλο για τον Φάρο να κερδίζει φάουλ και με μία εύστοχη βολή έριξε στον πόντο την διαφορά (73-72), στα 11 δευτερόλεπτα.

Επόμενη επίθεση για τον Ιστορικό, με τον Καρύδα να κερδίζει φάουλ και με εύστοχες βολές να κάνει το 75-72, έχοντας περάσει μόλις ένα δευτερόλεπτο. Επόμενος παίκτης για βολές ο Μπατής του Φάρου, ο οποίος έβαλε την μία (75-73). Στην επίθεση του Πανιωνίου έγινε φάουλ στον Νοέας που και αυτός έβαλε την μία από τις δύο (76-74).

Ο διαγωνισμός βολών συνεχίστηκε και ο Λιακόπουλος για τον Φάρο πέτυχε και τις δύο που είχε και μείωσε στον πόντο (76-75), Δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Καρύδας πήγε στις βολές, έχασε και τις δύο, όμως ο Αλίχοντζιτς πήρε το ριμπάουντ και κάπου εκεί τελείωσε το.. θρίλερ! Τελικό σκορ 76-75 για τον Πανιώνιο.

Δεκάλεπτα: 22-21, 38-33, 62-57, 76-75

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Aλίχοντζιτς 19, Νοέας 1, Νικολακόπουλος, Πελεκάνος, Μπάρλος 5, Σακελλαρίου 13 (4), Καρύδας 9 (1), Μίχαλος, Μπιλλής, Ματαλόν 11 (2), Μελισσαράτος 2, Δημητριάδης 16 (4).

ΦΑΡΟΣ (Συμεωνίδης): Σκορδίλης, Τζόρτζεβιτς 10, Κουντουράς, Καράμπουλας 14 (1), Μπατής 1, Πετροδημόπουλος 9, Λιακόπουλος 22 (1), Κακαρούδης 7 (2), Φιλιππάκος, Δημάκος, Κατούφας 2, Βασιλόπουλος 10 (1).

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Τσαρούχα-Θεοδωρόπουλος (Άκελ)