Στατιστικά από την ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης * Ήταν η πρώτη χρονικά εντός έδρας ισοπαλία του Πανιωνίου για το φετινό πρωτάθλημα μετά από 2 νίκες & 2 ήττε...

Γράφει ο Νίκος Τσιάπης

* Ήταν η πρώτη χρονικά εντός έδρας ισοπαλία του Πανιωνίου για το φετινό πρωτάθλημα μετά από 2 νίκες & 2 ήττες στα 4 πρώτα ματς. Παρατηρείται για 5η συνεχόμενη σεζόν ότι το πρώτο ματς που δεν αναδεικνύεται νικητής στη Νέα Σμύρνη μένει στο ίδιο σκορ (1-1)! Να σημειωθεί ότι στις 4 από τις 5 περιπτώσεις, το τελικό αποτέλεσμα έχει διαμορφωθεί είτε στα τελευταία λεπτά είτε στις καθυστερήσεις της εκάστοτε αναμέτρησης!

Πιο συγκεκριμένα :

2012/2013 : Πανιώνιος-Βέροια 1-1 (13/1/2013)

2013/2014 : Πανιώνιος-Πανθρακικός 1-1 (14/9/2013)
2014/2015 : Πανιώνιος-Skoda Ξάνθη 1-1 (27/9/2014)
2015/2016 : Πανιώνιος-Πανθρακικός 1-1 (27/9/2015)
2016/2017 : Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 1-1 (27/11/2016)

* Ήταν η 4η ισοπαλία στις 6 πιο πρόσφατες αναμετρήσεις μεταξύ κυανέρυρθων & πράσινων ανεξαρτήτου έδρας, ενώ παράλληλα είναι το 3ο ''Χ'' στις 4 μέχρι στιγμής συναντήσεις του Ιστορικού απέναντι στον νυν Ιταλό τεχνικό του τριφυλλιού, Αντρέα Στραματσόνι!

* Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε μακριά από το ''διπλό'' στη Νέα Σμύρνη για 5η συνεχόμενη φορά με απολογισμό 2 νίκες του Πανιωνίου & 3 ισοπαλίες με το ίδιο σκορ (1-1)! Αξίζει να σημειωθεί πως το τριφύλλι δεν έχει πάρει κεφάλι στο σκορ σε κανένα εκ των 5 αυτών παιχνιδιών!

Είναι χαρακτηριστικό πως οι κυανέρυθροι έχουν βάλει πολύ δύσκολα στους πράσινους τα τελευταία χρόνια, οι οποίοι μετράνε μόλις 2 νίκες στις 9 πιο πρόσφατες επισκέψεις τους στη πλατεία. Μεταξύ άλλων στη Νέα Σμύρνη έχουν γνωρίσει τον αποκλεισμό για το κύπελλο την περίοδο 2011/2012, καταγράφουν την πιο βαριά σε έκταση ήττα της περιόδου 2013/2014 & έχουν σημειώσει τη μοναδική απώλεια βαθμών εντός των 7 πρώτων αγωνιστικών της Superleague 2015/2016!

Πιο αναλυτικά :

2010/2011 : Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 1-1 (23/1/2011)
2011/2012 : Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 1-2 (11/12/2011)
2011/2012 : Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 0-0 (11/1/2012) - [0-0 παράταση, 4-3 πέναλτι]
2012/2013 : Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 1-2 (2/12/2012)
2013/2014 : Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 3-0 (24/8/2013)
2014/2015 : Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 1-1 (17/1/2015)
2015/2016 : Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 1-0 (13/9/2015)
2015/2016 : Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 1-1 (11/5/2016)