Με το... δεξί ο Πάνθηρας!

Με το... δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Α2 ο Ιστορικός, που επικράτησε με 81-71 του Εθνικού στο κλειστό της Αρτάκης, ...

Η ομάδα του Οικονόμου έβγαλε το άγχος της πρεμιέρας, όμως έδειξε χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και με την δυναμική στήριξη του κόσμου τους έφτασαν στην σημαντική επικράτηση.

Στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα οι κυανέρυθροι είχαν το άγχος της πρεμιέρας, ωστόσο ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλο τους και έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 26-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και μετά το πρώτο μισό, οι κυανέρυθροι ανέβασαν ρυθμούς και κατάφεραν να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ. Το τέλος του ημίχρονου βρήκε τον Ιστορικό μπροστά με 43-34.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Πανιώνιος συνέχισε σε καλό ρυθμό, όμως όσο περνούσαν τα λεπτά ο Εθνικός προσπαθούσε να επανέλθει και κατάφερε να μειώσει την διαφορά. Εκμεταλλεύτηκε τις λάθος επιλογές των κυανέρυθρων και στο τέλος του δεκαλέπτου μείωσε σε 66-61.

Τα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου είχαν τον Πανιώνιο σε θέση οδηγού, με ένα μικρό προβάδισμα όμως, με την Λαμία να βρίσκει λύσει και να είναι πάντα κοντά στο σκορ.

Στη συνέχεια, όμως, η ομάδα του Οικονόμου έδειξε χαρακτήρα, οι κυανέρυθροι παίκτες έβγαλαν στο παρκέ αγωνιστικότητα, βρήκαν τρόπους να... ξεμπλοκάρουν σε άμυνα και επίθεση και πήραν διαφορά ασφαλείας, την οποία την κράτησαν έως το φινάλε.

Τελικό σκορ ήταν το 81-71 για τον Πανιώνιο, με τους κυανέρυθρους να ξεκινούν με το... δεξί το νέο πρωτάθλημα της Α2.

Δεκάλεπτα: 26-21, 43-34, 66-61, 81-71

Πανιώνιος (Οικονόμου): Αλίχοντζιτς 8, Νοέας 3, Νικολακόπουλος, Πελεκάνος 10, Μπάρλος 12, Σακελλαρίου 13 (2), Καρύδας 15 (1), Μίχαλος 2, Μπιλλής 2, Ματαλών 12 (1), Δημητριάδης 4.

Εθνικός (Βλάχος): Παπαπέτρου, Ντουζίδης, Μάρτζος 11 (2), Αντωνάκης 10 (2), Κόκκαλης 10 (1), Λάβε 10 (1), Οικονομόπουλος 3 (1), Μαχαίρας 17, Χάλαρης 6, Δρόσος 2.