Σαρωτικοί οι Παίδες

Νικηφόρα συνεχίζουν οι Παίδες του Πανιωνίου στο 43ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που γίνεται στα Τρίκαλα, καθώς διέσυραν την Ασπίδα Ξάνθης μ...

Νικηφόρα συνεχίζουν οι Παίδες του Πανιωνίου στο 43ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που γίνεται στα Τρίκαλα, καθώς διέσυραν την Ασπίδα Ξάνθης με 76-43, στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο της πόλης.

Στον αγώνα που “άνοιξε” την τρίτη αγωνιστική της Τελικής Φάσης, οι “κυανέρυθροι” επιβλήθηκαν στο παιχνίδι εξαρχής και χαρακτηριστική είναι η διαφορά 17 πόντων, που δημιούργησαν από το πρώτο, κιόλας, δεκάλεπτο (23-6). Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα της Νέας Σμύρνης να προηγείται με 13 πόντους (38-25). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν ποτέ ουσιαστικά, και το επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο (20-7) ήταν και το καθοριστικό, με τους παίκτες του Ίκαρου Φατούρου να παίρνουν τη νίκη (76-43).

Από τον Πανιώνιο ξεχώρισαν ο Αρμάος, με 16 πόντους και ο Ρουμελιώτης, με 10, ενώ, από την Ασπίδα ο Κουρτίδης, που σημείωσε 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-6, 38-25, 56-36, 76-43.

Διαιτητές: Τζιοπάνος, Καρπάνος.

Πανιώνιος (Φατούρος): Κοπακάκης 6 (2), Μωραϊτης 12, Γαλάνης, Κολοβέρος 6, Μακαριάδης 5(1), Μοσόρας 5 (1), Λουτριώτης 4, Μαυρομανωλάκης 3 (1), Τσιμπούκης 1, Αρμάος 16 (3), Ρουμελιώτης 10 (1), Δημητρακόπουλος 8.

Ασπίδα Ξάνθης (Βαχαρίδης): Τσέκης 4, Αρβανιτάκης 2, Σμυρλόγλου, Κυβρακίδης, Καρανικολίδης, Χατζηγεωργίου, Ντεμάι 8, Ναλμπάντης, Πάτσης 4, Κουρτίδης 20(3), Τσουράπας 4, Παυλάκης 1.

Επιμέλεια: Κάτια Πετροπούλου