• ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Πέμπτη, Ιουνίου 30, 2016

Σαρωτικοί οι Παίδες

Νικηφόρα συνεχίζουν οι Παίδες του Πανιωνίου στο 43ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που γίνεται στα Τρίκαλα, καθώς διέσυραν την Ασπίδα Ξάνθης με 76-43, στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο της πόλης.

Στον αγώνα που “άνοιξε” την τρίτη αγωνιστική της Τελικής Φάσης, οι “κυανέρυθροι” επιβλήθηκαν στο παιχνίδι εξαρχής και χαρακτηριστική είναι η διαφορά 17 πόντων, που δημιούργησαν από το πρώτο, κιόλας, δεκάλεπτο (23-6). Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα της Νέας Σμύρνης να προηγείται με 13 πόντους (38-25). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν ποτέ ουσιαστικά, και το επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο (20-7) ήταν και το καθοριστικό, με τους παίκτες του Ίκαρου Φατούρου να παίρνουν τη νίκη (76-43).

Από τον Πανιώνιο ξεχώρισαν ο Αρμάος, με 16 πόντους και ο Ρουμελιώτης, με 10, ενώ, από την Ασπίδα ο Κουρτίδης, που σημείωσε 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-6, 38-25, 56-36, 76-43.

Διαιτητές: Τζιοπάνος, Καρπάνος.

Πανιώνιος (Φατούρος): Κοπακάκης 6 (2), Μωραϊτης 12, Γαλάνης, Κολοβέρος 6, Μακαριάδης 5(1), Μοσόρας 5 (1), Λουτριώτης 4, Μαυρομανωλάκης 3 (1), Τσιμπούκης 1, Αρμάος 16 (3), Ρουμελιώτης 10 (1), Δημητρακόπουλος 8.

Ασπίδα Ξάνθης (Βαχαρίδης): Τσέκης 4, Αρβανιτάκης 2, Σμυρλόγλου, Κυβρακίδης, Καρανικολίδης, Χατζηγεωργίου, Ντεμάι 8, Ναλμπάντης, Πάτσης 4, Κουρτίδης 20(3), Τσουράπας 4, Παυλάκης 1.

Επιμέλεια: Κάτια Πετροπούλου