Στατιστικά από το ματς με τον Λεβαδειακό

Πανιώνιος-Λεβαδειακός 0-2 : Στατιστικά που προέκυψαν * Έσπασε το αήττητο σερί των 11 αγώνων για τον Ιστορικό που δεν τα κατάφερε για...

Πανιώνιος-Λεβαδειακός 0-2 : Στατιστικά που προέκυψαν

* Έσπασε το αήττητο σερί των 11 αγώνων για τον Ιστορικό που δεν τα κατάφερε για πρώτη φορά μετά τις 3/1/2016 όταν είχε ηττηθεί και τότε εντός έδρας με 1-3 από τον Ολυμπιακό για την 16η αγωνιστική της Superleague 2015/2016.

* Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, πλέον βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 36 βαθμούς μετά από 24 αγώνες, επιστρέφοντας στον μέσο όρο του 1,50 βαθμού ανά αγώνα για πρώτη φορά μετά την 4η αγωνιστική όταν και είχε συγκομιδή 6 βαθμών με 2 νίκες & 2 ήττες. Να σημειωθεί πως πρόκειται για τον υψηλότερο μέσο όρο επί ημερών Superleague (Ιούλιος 2006 κι έπειτα) με το 80% του πρωταθλήματος να έχει ολοκληρωθεί.

* Ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα του Πανιωνίου που είχε διαμορφωθεί από το ημίχρονο της αναμέτρησης μετά το 0-1 από τον ΠΑΣ Γιάννινα στις 10/2/2013 στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της Superleague 2012/2013. Έκτοτε, οι 7 ήττες που έχουν γνωρίσει οι κυανέρυθροι στη Νέα Σμύρνη σημειώθηκαν στο δεύτερο 45λεπτο με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς τέρματα και στις 7 περιπτώσεις!

* Σημειώθηκε η ουδέτερη πιθανή ισοβαθμία για πρώτη φορά την φετινή περίοδο με κατανομή 3 βαθμών υπέρ του Ιστορικού & 3 υπέρ του αντιπάλου και μάλιστα με ''φωτοτυπημένα'' σκορ, 0-2 υπέρ των φιλοξενούμενων και στις 2 περιπτώσεις! Είναι χαρακτηριστικό πως κάτι αντίστοιχο είχε συμβεί και τις 3 προηγούμενες σεζόν απέναντι στους Βοιωτούς, με τους εκάστοτε γηπεδούχους όμως να πανηγυρίζουν τη νίκη. Η ισοπαλία αγνοείται σε αναμετρήσεις μεταξύ Πανιωνίου & Λεβαδειακού ανεξαρτήτου έδρας από το 0-0 της Λιβαδειάς στις 4/12/2011!

* Τόσο ο Λεβαδειακός όσο και ο Αστέρας Τρίπολης έφυγαν με θετικό αποτέλεσμα από τη Νέα Σμύρνη εντός του 2016, κάτι που για τελευταία φορά είχαν πετύχει αμφότεροι εντός του 2010!
Ειδικότερα, οι Βοιωτοί είχαν αποσπάσει το πολύτιμο 2-2 στις 17/1/2010 & οι Αρκάδες τη λευκή ισοπαλία στις 18/12/2010. Έκτοτε, έχουν γνωρίσει ισάριθμες ήττες όσες φορές αναμετρήθηκαν στη κυανέρυθρη έδρα.

Παρατηρούνται μεταξύ άλλων στοιχεία που συνδέουν τις 2 αυτές ομάδες πλην του προαναφερθείσας στατιστικής σύνδεσης μεταξύ 2010 & 2016. Η πρώτη επίσκεψη των 2 ομάδων στη πλατεία μετά το 2010 έλαβε χώρα κατά τη διάρκεια της περιόδου 2011/2012 με αμφότερες να γνωρίζουν την ήττα από τον Πανιώνιο με το ίδιο σκορ (2-0), αφενός οι Αρκάδες στις 3/1/2012, αφετέρου οι Βοιωτοί στις 1/4/2012! Το οξύμωρο είναι πως βάσει της αγωνιστικής τους κατάταξης την προηγούμενη σεζόν (2010/2011), καμία εκ των 2 δεν είχε κερδίσει στους αγωνιστικούς χώρους τη συμμετοχής της στη μεγάλη κατηγορία για τη σεζόν 2011/2012, καθώς ο Αστέρας Τρίπολης είχε υποβιβαστεί, ενώ ο Λεβαδειακός δεν είχε κερδίσει την άνοδο στους αγώνες κατάταξης της Football League τον Αύγουστο του 2011!

* Συνεχίστηκε μία αξιοπρόσεκτη στατιστική ακολουθία σε σχέση με τους αγώνες των κυανέρυθρων στη Νέα Σμύρνη στα πλαίσια του φετινού πρωταθλήματος.
Παρατηρείται πως μέχρι στιγμής εντός έδρας καταγράφουν 6 νίκες, 3 ισοπαλίες & 3 ήττες, αποτελέσματα που έχουν προκύψει από 3 διαδοχικές χρονικά τετράδες παιχνιδιών με συγκομιδή 7 βαθμών η καθεμία υπέρ του Ιστορικού & 4 έναντι του αντιπάλου, δηλαδή 3 φορές 2-1-1.

Πιο συγκεκριμένα, στην πρώτη χρονικά τετράδα αναμετρήσεων ο Πανιώνιος, σημείωσε 2 νίκες (1-0 επί του Παναθηναϊκού & 2-0 επί της Καλλονής), 1 ισοπαλία (1-1 με Πανθρακικό) και 1 ήττα (0-1 από τη Βέροια), στη δεύτερη τετράδα, επικράτησε 2 φορές (με 2-1 επί του Πλατανιά & 2-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα), αναδείχθηκε ισόπαλος με την ΑΕΚ (1-1) και ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό (1-3) & στην τρίτη τετράδα αγώνων κατά χρονική σειρά, υπερκέρασε τα εμπόδια των Ηρακλή (1-0) & Παναιτωλικού (2-0), έμεινε στην λευκή ισοπαλία με τον Αστέρα Τρίπολης και γνώρισε την ήττα (0-2) από τον Λεβαδειακό.

Επιμέλεια : Νίκος Τσιάπης