Στατιστικά από το ματς με τον ΟΣΦΠ

Πανιώνιος - Ολυμπιακός 1-3 : Στατιστικά που προέκυψαν * Ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα του Πανιωνίου κατά το μήνα Ιανουάριο μετά τις 9/1...

Πανιώνιος - Ολυμπιακός 1-3 : Στατιστικά που προέκυψαν

* Ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα του Πανιωνίου κατά το μήνα Ιανουάριο μετά τις 9/1/2011 και το 0-2 από την Skoda Ξάνθη για την 17η αγωνιστική της Superleague 2010/2011.

* Με αυτή του την επικράτηση, ο Ολυμπιακός έφτασε τις 16 συνεχόμενες νίκες του για το πρωτάθλημα ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της σεζόν 2005/2006, όταν και καθόταν ο Νορβηγός, Τροντ Σόλιντ στην άκρη του πάγκου του.

* Ήταν το πρώτο "διπλό" των ερυθρολεύκων στη Νέα Σμύρνη με σκορ 1-3 σε επίπεδο της νεοσύστατης Superleague. Μέχρι πρότεινος, είχαν σημειώσει σχεδόν όλα τα υπόλοιπα πιθανά σκορ αλλά το 1-3 έκανε για πρώτη φορά την εμφάνιση του την τελευταία δεκαετία.

* Ήταν η 7η συνεχόμενη εντός έδρας ήττα των κυανέρυθρων σε επίπεδο πρωταθλήματος όπου τα αντίστοιχα ματς είχαν ολοκληρωθεί με λευκή ισοπαλία στο ημίχρονο τους. Η αναφορά γίνεται, για το 0-2 από τον Ολυμπιακό στις 28/9/2013, για το 1-2 από τον Άρη στις 5/10/2013, για το 0-1 από τον Εργοτέλη στις 2/2/2014, για το 0-1 από τον ΠΑΣ Γιάννινα στις 20/10/2014, για το 0-2 από την Καλλονή στις 9/11/2014, για το 0-1 από τη Βέροια στις 25/10/2014 & το πρόσφατο 1-3 από τον Ολυμπιακό στις 3/1/2016. Να σημειωθεί ότι η τελευταία φορά που ο Ιστορικός ηττήθηκε στη Νέα Σμύρνη με το αποτέλεσμα διαμορφωμένο από το ημίχρονο, ήταν το 0-1 από τον ΠΑΣ Γιάννινα στις 10/2/2013, στο τελευταίο εντός έδρας ματς του Δημήτρη Ελευθερόπουλου στο πάγκο δηλαδή.

* Ήταν η 11η συνεχόμενη αγωνιστική περίοδος όπου οι Νεοσμυρνιώτες συμπλήρωσαν την πρώτη οκτάδα εντός έδρας αγώνων τους με 2 ή περισσότερες ήττες. Τελευταία φορά που δεν συνέβη αυτό ήταν κατά τη διάρκεια της σεζόν 2004/2005, όταν ο Ιστορικός κατέγραψε 3 νίκες, 4 ισοπαλίες & μόλις 1 ήττα, παρεπιπτόντως από τον Ολυμπιακό με 0-2 στις 5/2/2005.

* Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, έσπασε ένα σερί μιας απίστευτης (και όμως αληθινής) επαναλαμβανόμενης σύμπτωσης που ακολουθούσε τον Πανιώνιο τα τελευταία χρόνια! Είχε παρατηρηθεί ότι στο πρώτο του χρονικά ματς για το εκάστοτε ημερολογιακό έτος ανεξαρτήτου έδρας, σημειωνόταν είτε νίκη γηπεδούχου είτε λευκή ισοπαλία!

Πιο συγκεκριμένα, είχε μείνει στο 0-0 στη Ξάνθη απέναντι στη τοπική Skoda στις 3/1/2009, ηττήθηκε με 1-0 στη Τούμπα από τον ΠΑΟΚ στις 6/1/2010, απέσπασε ισοπαλία (0-0) στο Βόλο στις 5/1/2011, επικράτησε εντός έδρας με 2-0 επί του Αστέρα Τρίπολης στις 3/1/2012, γνώρισε την ήττα στο ''Κλεάνθης Βικελίδης'' με 2-1 από τον Άρη στις 6/1/2013, έμεινε στο 0-0 με τον ΟΦΗ εντός έδρας στις 5/1/2014 & δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα στη Τούμπα με 3-2 από τον ΠΑΟΚ σε ματς-θρίλερ στις 3/1/2015. Τελευταία φορά που σημειώθηκε κάτι διαφορετικό από "άσο" ή "σκορ 0-0", ήταν και πάλι σε δίσεκτο ημερολογιακό έτος, το 2008, όταν και πέτυχε σημαντικό "διπλό" στο Περιστέρι απέναντι στον Ατρόμητο με 0-2 στις 6/1/2008!

Να σημειωθεί ότι η εν λόγω αγωνιστική περίοδος (2007/2008) παραμένει μέχρι και σήμερα η πιο πρόσφατη κατά την οποία ο Πανιώνιος τερμάτισε εντός της πρώτης πεντάδας του βαθμολογικού πίνακα, με αποτέλεσμα να συμμετέχει στα πλέϊ οφ και να κερδίσει το (τελευταίο διαθέσιμο) Ευρωπαϊκό εισιτήριο!

Επιμέλεια: Νίκος Τσιάπης