Mεγάλη νίκη επί του Ιωνικού

Ο Πανιώνιος πήρε τεράστια  νίκη με 75-72  επί του Ιωνικού Νικαίας για την 15η αγωνιστική στον Ομιλο Νότου της Β’ Εθνικής Ο Iστορικός...

Ο Iστορικός  έφτασε  τις 11 νίκες  και βρίσκεται στο -1 από το πρωτοπόρο Ηράκλειο.

Ο Ιωνικός Νικαίας  στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 17-20. Ο Πανιώνιος όμως  είχε απαντήσεις αφού βρήκε ρυθμό   στην συνέχεια και  στο ημίχρονο προηγήθηκε με 44-40, στο 30ο λεπτό είχε πάρει προβάδισμα με 63-50!

Ο Ιωνικός έκανε την αντεπίθεσή του στο τελευταίο δεκάλεπτο και μείωσε σε 73-70 στο 39', αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης στο τέλος να δείχνει χαρακτήρα.

Ο Ιωνικός πλησίασε πάλι μέχρι τους τρεις πόντους (73-70) στο τελευταίο λεπτό.

Οι «κυανέρυθροι» σφράγισαν την κατάκτηση του ροζ φύλλου με 2/2 βολές του Νίκου Μίχαλου, ο οποίος αύξησε την υπέρ τους διαφορά σε 75-70 με 19’’ να απομένουν, ενώ οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν να κάνουν στη συνέχεια ήταν να μειώσουν την έκταση της ήττας τους (75-72).

Συγκλονιστικοι οι  Τσιάκος,  Μίχαλος  Κόκκαλης  Αναγνωστάκης  χωρίς βέβαια και τα υπόλοιπα παιδιά να υστερησουν.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 75-72
Διαιτητές: Ψαριανός-Μπίκας

Δεκάλεπτα: 17-20, 44-40, 63-59, 75-72

Πανιώνιος (Ζιάγκος): Γαρμπής 3 (1), Παπαρέγκας 3 (1), Πρισκομμάτης, Βλάχος 2, Τσουράκης 2, Κόκκαλης 19 (1), Μανσαράι 4, Μίχαλος 17 (2), Φιλιππάκος 3 (1), Μουρίκης, Τσιάκος 12, Αναγνωστάκης 10 (1).

Ιωνικός Νικαίας (Οικονόμου): Γιαννίκος, Κούτουλας 4, Γεωργοπαπαδάκος 3 (1), Ντιμπ, Μούκας 6 (1), Ρεκουνιώτης 6, Λυκογιάννης 22 (2), Τασόπουλος 11, Βεσκούκης 20 (3).