Έδειξε την ανωτερότητα του

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Πανιώνιος στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Νίκη Αμαρουσίου, όπου επικράτησε άνετα με 78-50. Οι κυανέρυθροι του Β...

Οι κυανέρυθροι του Βαγγέλη Ζιάγκου ήταν σαφώς ανώτεροι από τον αντίπαλο τους, έδειξαν καλό αγωνιστικό πρόσωπο και χωρίς να... ιδρώσουν έφτασαν στην επικράτηση.

Ο Πανιώνιος συνάντησε αντίσταση για περίπου 16 λεπτά, όπου δεν μπορούσε να βρει πολλές λύσεις στο επιθετικό κομμάτι.

Όπως αναμενόταν, όμως, οι γηπεδούχοι στη συνέχεια «ξεμπούκωσαν» και με ένα «ξέσπασμα» στην τρίτη περίοδο, όπου πέτυχαν 31 πόντους, «καθάρισαν» εύκολα την... υπόθεση νίκη.

Αυτή ήταν η 8η νίκη του Ιστορικού σε 11 αναμετρήσεις και η τρίτη διαδοχική με τον Ζιάγκο στην τεχνική ηγεσία της ομάδας.

Tα δεκάλεπτα: 17-10, 32-23, 62-33, 78-50

Διαιτητές: Χρηστίδης Ηλ., Γρίβα

Πανιώνιος (Ζιάγκος): Γαρμπής 4, Παπαρέγκας 2, Βλάχος 3 (1), Τσουράκης 4, Κόκκαλης 12 (1), Ζώρζος 10, Μανσαράυ 6, Μίχαλος 7 (2), Φιλιππάκος 12, Μουρίκης 2, Τσιάκος 14, Αναγνωστάκης 2.

Νίκη Αμαρουσίου (Κωλέτσης): Τσέκενης Γ., Οικονομόπουλος 10 (2), Θωμόπουλος, Παβλίσεβιτς 11 (1), Κοντογιάννης 4, Κυπριτζόγλου 3 (1), Ατζαμόγλου 4 (1), Σταθόπουλος 5, Τσέκενης Α., Μούγιος 3, Μαύρος 3, Καράμπελας 7 (1).