Κατάρρευση στο τέλος!

Μέσα από τα χέρια του έχασε το παιχνίδι στο Ηράκλειο ο Πανιώνιος, όπου ηττήθηκε από την ομώνυμη ομάδα με 84-80. Οι κυανέρυθροι αν και ...

Οι κυανέρυθροι αν και είχαν το πάνω... χέρι για 32 λεπτά, στο τέλος τα "θαλάσσωσαν", επιτρέποντας στον παθιασμένο αντίπαλο του να πάρει το προβάδισμα και τελικά να επικρατήσει.

Στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως ο Πανιώνιος είχε πάντα ένα μικρό προβάδισμα.

Όλα αυτά, όμως, μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Από το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και μετά, οι “κυανέρυθροι” άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ και φαινόταν πως θα φτάσουν στη νίκη.

Από το το 32‘, όμως, κι ενώ το σκορ βρισκόταν στο 78-69 υπέρ της ομάδας του Βαγγέλη Ζιάγκου, το Ηράκλειο άρχισε να κάνει την αντεπίθεση του και ο Πανιώνιος να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο.

Έτσι, το 78-69 έγινε 80-78 υπέρ των γηπεδούχων, με το 84-80 να είναι το τελικό σκορ. Ένα αποτέλεσμα που σαφώς αφήνει απογοητευμένους τους κυανέρυθρους, οι οποίοι αν και ανώτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ηττήθηκαν!

Αυτή ήταν η 4η ήττα του Ιστορικού σε 12 αναμετρήσεις και η πρώτη με τον Ζιάγκο στην τεχνική ηγεσία της ομάδας.

Διαιτητές: Πανταζής – Λόρτος

Τα δεκάλεπτα: 24-28, 46-48, 68-75, 85-81

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Αγαπιάδης 8, Πρωτογεράκης, Αυγενικός11, Σπυριδάκης 5, Καραδολάμης 7, Κουπίδης 27 (5), Φραγκιαδάκης, Μαραγκάκης 2, Λιανός 17, Κυρίτσης, Πάλλης 8.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Γαρμπής 4, Παπαρέγκας 3, Βλάχος 3, Τσουράκης, Κόκκαλης 9 (1), Ζώρζος 2, Μανσαράι 2, Μίχαλος 21 (6), Φιλιππάκος 26, Τσιάκος 8, Αναγνωστάκης 3 (1).