Στατιστικά και... ρεκόρ!

Τα στατιστικά που προέκυψαν μετά από τη νίκη επί του Πλατανιά. * Ήταν η 2η συνολικά νίκη του Πανιωνίου επί του Πλατανιά σε σύνολο 7 αγώ...

Τα στατιστικά που προέκυψαν μετά από τη νίκη επί του Πλατανιά.

* Ήταν η 2η συνολικά νίκη του Πανιωνίου επί του Πλατανιά σε σύνολο 7 αγώνων ανεξαρτήτου έδρας, μετά το επιβλητικό 4-0 που είχε σημειωθεί στις 17/11/2012! Παρατηρείται πως και στις 2 περιπτώσεις, τα ματς έλαβαν χώρα ημέρα Σάββατο και εντός του Νοεμβρίου!

* Ο Πλατανιάς σημείωσε το πρώτο του γκολ στη Νέα Σμύρνη μετά από τις 3 πρώτες άσφαιρες επισκέψεις του & 321 αγωνιστικά λεπτά επιθετικής αφλογιστίας! Παρά το γεγονός ότι σκόραρε, δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα & έτσι μπήκε ''φρένο'' στο νικηφόρο σερί του (3 συνεχόμενες νίκες), και πάλι σε κυανέρυθρη έδρα με το ίδιο σκορ (2-1) όπως έγινε στη Κέρκυρα στις 2/3/2013, μετά από αντίστοιχο (3 στα 3) νικηφόρο σερί!

* Ο Πανιώνιος με το τρίποντο που πέτυχε, έφτασε τους 19 βαθμούς μετά την ολοκλήρωση των 10 πρώτων αγωνιστικών, συγκομιδή που αποτελεί ρεκόρ αναφορικά με την πρώτη δεκάδα αγώνων στη σύγχρονη ιστορία του. Αξίζει να σημειωθεί ότι τη σεζόν 2012/2013 που είχε πραγματοποιήσει ένα εξίσου εντυπωσιακό ξεκίνημα, είχε συγκεντρώσει 18 βαθμούς με την ολοκλήρωση του 1/3 του πρωταθλήματος.

* Η φετινή είναι η πρώτη αγωνιστική περίοδος μετά το 2009/2010 όπου ο Ιστορικός δεν έχει γνωρίσει (τουλάχιστον) 2 ήττες στην πρώτη χρονικά πεντάδα των εντός έδρας αναμετρήσεων του. Είναι χαρακτηριστικό ότι στις αντίστοιχες πρώτες πεντάδες αγώνων στη Νέα Σμύρνη, είχε γνωρίσει 3 ήττες το 2010/2011, 4 ήττες το 2011/2012, 2 ήττες το 2012/2013, 2 ήττες το 2013/2014 & 2 ήττες το 2014/2015! Να επισημανθεί επιπλέον πως φέτος έχει μεγαλύτερη βαθμολογική συγκομιδή συγκυριτικά με το 2009/2010 όπου και τότε είχε μόλις 1 εντός έδρας ήττα, αλλά με 2 νίκες & 2 ισοπαλίες στα υπόλοιπα 4 ματς είχε μαζέψει 8 βαθμούς, ενώ τη φετινή περίοδο με 3 νίκες & 1 ισοπαλία αντίστοιχα, έχει συγκεντρώσει 10.

* Οι Χανιώτες δεν αποκόμισαν βαθμολογικά οφέλη για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα μετά τις 27/9/2015 όταν στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής ηττήθηκαν και πάλι στη πρωτεύουσα, με 1-0 στη Λεωφόρο από τον Παναθηναϊκό. Έκτοτε, απέσπασαν την πολύτιμη ισοπαλία από τον Αστέρα στη Τρίπολη (1-1) στις 5/10/2015 & εν συνεχεία σημείωσαν το προαναφερθέν 3 στα 3 που τους ανέβασε σε σύντομο χρονικό διάστημα αρκετές θέσεις στο βαθμολογικό πίνακα της Superleague 2015/2016.

Επιμέλεια: Νίκος Τσιάπης