Νίκη στο ντεμπούτο του Ζιάγκου

Σημαντική νίκη επί του Χολαργού με 80-65 πέτυχε ο μπασκετικός Πανιώνιος στο κλειστό της Αρτάκης, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος....

Οι κυανέρυθροι, στο νικηφόρο ντεμπούτο του Ζιάγκου στον πάγκο της ομάδας, ήταν ανώτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του 40λεπτου και δίκαια έφτασαν στην επικράτηση.

Ο Ιστορικός στην τελευταία περίοδο ανέβασε ταχύτητα, βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο σε άμυνα και επίθεση και χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες έφτασε στο «ροζ φύλλο αγώνα».

Αυτή η νίκη ήταν η 6η για τον Πανιώνιο στο πρωτάθλημα και παραμένει ζωντανός στην… κούρσα της ανόδου για την Α2 κατηγορία.

Αρκετός κόσμος βρέθηκε στο κλειστό της Αρτάκης, παρά το γεγονός πως το παιχνίδι διεξήχθη καθημερινή, βοηθώντας σημαντικά τους παίκτες του Ζιάγκου να φτάσουν στην επιτυχία.

Δεκάλεπτα: 18-17, 38-34, 54-59, 80-65.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Γαρμπής 7 (1), Παπαρέγκας 2, Τσουράκης 6, Κόκκαλης 10 (1), Ζώρζος 10 (1), Μίχαλος 12 (1), Φιλιππάκος 11 (1), Τσιάκος 14 (1), Αναγνωστάκης 4 (1), Μουρίκης 4.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Χατζηπανηγύρης): Τσουβελεκάκης, Λάππας 10, Δρόσος 2, Παπάς 3, Αγόρης 5 (1), Καρτέρης 6 (2), Μουμπάρακ 5, Καραμπάς 9 (1), Γραμματίκας 9 (2), Κιαπέκος 4, Γιανναλέτσος 12.

Διαιτητές: Μπίκας – Τσαχάκης.