Με... κάτω τα χέρια!

Δεν μπόρεσε να φανεί καθόλου ανταγωνιστικός ο Πανιώνιος κόντρα στον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και γνώρισε βαριά ήττα με 108-65. Oι γηπεδούχοι ...

Oι γηπεδούχοι μπήκαν με ένα 5-0, στο πρώτο ενάμιση λεπτό προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ (8-4) ενώ το πρώτο διψήφιο προβάδισμα ήρθε με το 25-14 στο 7ο λεπτό δια χειρός Σπανούλη και μετά από ένα σερί 7-0. Ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να αντιδράσει, η διαφορά έφτασε και το +15(30-15) με νέο νταμπλ σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 32-17.

Η ανωτερότητα των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο καθώς ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να φανεί ανταγωνιστικός. Η διαφορά δεν άργησε να φτάσει και το +20(42-22) στα μισά της περιόδου ενώ μετά από ένα σερί 7-0 το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ανώτερη διαφορά το +23 και το 51-28.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, τα πράγματα χειροτέρεψαν για τον Πανιώνιο καθώς όντας ωσεί παρών δεν μπόρεσε έστω να κρατήσει τη διαφορά σε αξιοπρεπή επίπεδα. Με τους Λοτζέσκι, Χάντερ και Ντάρντεν να ανεβάζουν «στροφές» και να παίρνουν τη «σκυτάλη» από τον Ντάνστον ο Ολυμπιακός συνέχισε το «πάρτι» και με τη διαφορά να εκτοξεύεται και στο +39(80-41) το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 80-43.

Πλέον, η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους «ερυθρόλευκους» να παραμένουν μαχητικοί και να φτάνουν και το +48(102-56) και με τον Πανιώνιο να περιμένει πως και πως τη λήξη του… εφιάλτη και την λυτρωτική κόρνα της λήξης. Τελικά το ταμπλό στο ΣΕΦ έγραψε το τελικό 108-65.

Τα δεκάλεπτα: 32-17, 51-28, 80-43, 108-65

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 7, Πέτγουεϊ 6, Σλούκας 9, Μάντζαρης 3, Ντάνστον 15, Λαφαγιέτ 1, Ντάρντεν 11, Λοτζέσκι 18, Αγραβάνης 12, Παπαπέτρου 4, Χάντερ 10, Καββαδάς 12.

Πανιώνιος (Χουγκάζ): Ξανθόπουλος, Βεργίνης 9, Σταμάτης 3, Στρναντ 7, Κόλεμαν 22, Ταμπς 8, Σίχεϊ 12, Σπυρόπουλος 2, Μπίλης, Γεωργιάδης, Πετρόπουλος 2, Οικονομόπουλος.