Ήττα στην Πυλαία!

Την ήττα με 79-65 από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία γνώρισε ο Πανιώνιος και παραμένει σε εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση, στην τελευταία θέση της βαθ...

Την ήττα με 79-65 από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία γνώρισε ο Πανιώνιος και παραμένει σε εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση, στην τελευταία θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.

Ο Ιστορικός προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε και την διαφορά, όμως στη συνέχεια δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή, οι γηπεδούχου ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά και έφτασαν στην επικράτηση.

Ο αγώνας…

Ο Πανιώνιος δεν είχε ξεκινήσει καλά με αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να πάνε και σε διψήφιο προβάδισμα με το 17-7 στο 6ο λεπτό. Λίγο αργότερα ο ΠΑΟΚ έφτασε και στο +12(21-9) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με νταμπλ σκορ και το 26-13.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο, οι κυανέρυθροι μπήκαν καλύτερα και μείωσαν στους 7(27-20). Όμως, οι παίκτες του ΠΑΟΚ ανέβηκαν άμεσα και απαντώντας με ένα σερί 8-0 εκτόξευσαν τη διαφορά στο +15(35-20) στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια, ο Πανιώνιος στην προσπάθειά του να αντιδράσει μείωσε στους 7(39-32) στο 19ο λεπτό ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 41-32.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο Πανιώνιος μείωσε με τρίποντο του Ταμπς έριξε τη διαφορά στους 6(41-35) όμως ο ΠΑΟΚ απαντώντας με ένα σερί 7-0 έβαλε «φρένο» στην αντεπίθεση των «κυανέρυθρων». Στο 16ο λεπτό οι Θεσσαλονικείς πήγαν ξανά στο +15(52-37), όμως ο Πανιώνιος εκμεταλλευόμενος μια χαλάρωση των γηπεδούχων μείωσε στους 8(58-50) στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η αντεπίθεση των «κυανέρυθρων» και η προσπάθεια για την ανατροπή συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Όμως, ο ΠΑΟΚ με τον Κάρτερ να έχει ανεβάσει «στροφές» πήγε ξανά στο +13(67-54) πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Πλέον, ο προβληματικός αμυντικά Πανιώνιος έδειχνε να μην έχει τις δυνατότητες για την ανατροπή, την ίδια ώρα που οι Θεσσαλονικείς διατηρούσαν με άνεση ένα προβάδισμα ασφαλείας. Με τη διαφορά λοιπόν, να παραμένει σταθερά κοντά στο +15 και ένα λεπτό πριν το τέλος να φτάνει και στο +17(77-60) ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες με το τελικό 79-65.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 41-32, 58-50, 79-65

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Δέδας 1, Τσόχλας 5, Λάνγκφορντ 15, Κάρτερ 10, Βον 13, Όντουμ 13, Χαριτόπουλος 9, Σιναντίνοβιτς 2, Λιάπης, Σαλούστρος 10.

Πανιώνιος (Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 2, Βεργίνης 8, Σταμάτης, Στρναντ 6, Μακ Νάιτ 5, Γουντς 7, Κόλεμαν 20, Κορόλεβ 10, Ταμπς 4, Σπυρόπουλος, Μπίλης 3.