Δεν μπόρεσε στην Ρόδο...

Την ήττα με 70-56 γνώρισε ο Πανιώνιος στην Ρόδο από τον τοπικό Κολοσσό, για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ. Οι κυανέρυθρο...

Οι κυανέρυθροι δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και μοιραία δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην επιτυχία.

Ο αγώνας…

Το παιχνίδι στη Ρόδο ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του με τις δύο ομάδες να έχουν μπει με τις ίδιες διαθέσεις. Ενδεικτικό είναι το ισόπαλο 6-6 στο πρώτο πεντάλεπτο. Οι Ροδίτες απάντησαν με ένα σερί 5-0, όντας καλύτεροι στη συνέχεια διατήρησαν μια μικρή διαφορά που έφτασε και στο +7(17-10) ενώ με 7 πόντους προηγήθηκαν και στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου με το 19-12.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο ο Πανιώνιος μείωσε στο καλάθι(19-17) όμως παρά τις προσπάθειες των Στρναντ και Ταπούτου δεν μπόρεσε να ηγηθεί στο σκορ. Οι Ροδίτες διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας και έτσι είχαν το προβάδισμα και στο ημίχρονο με το 35-30.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια, παρά τους συνεχόμενους πόντους του Κόλεμαν ο Κολοσσός διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα φτάνοντας μάλιστα πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 47-37 στο 26ο λεπτό. Οι «κυανέρυθροι» δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν με αποτέλεσμα οι Ροδίτες να φτάσουν και στο +13(54-41) ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά με το 54-43.

Πλέον, στην τελευταία περίοδο ο Πανιώνιος δεν έδειχνε ικανός για την μεγάλη ανατροπή ενώ από την άλλη ο καλύτερος σε όλο το παιχνίδι Κολοσσός με «όπλο» του την καλή άμυνα διατήρησε με άνεση τα ηνία. Μάλιστα, έστειλε τη διαφορά και στο +16(59-43) στο 33ο λεπτό και κάπου εκεί «καθάρισε» το παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά, ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να μαζέψει έστω τη διαφορά και έτσι ο Κολοσσός έφτασε στη νίκη με το τελικό 70-56.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 35-30, 54-43, 70-56

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 2, Λαρεντζάκης 8, Μανωλόπουλος 6, Σμιθ 6, Λίντεν 8, Στεφανίδης 13, Σκοτ 3, Χάγκινς 9, Γουότερς 13, Σιολόγκας 2.

Πανιώνιος (Αλεξανδρής): Ξανθόπουλος, Βεργίνης, Στρναντ 15, Σταμάτης 7, Κορόλεβ 5, Κόλεμαν 15, Ταμπς, Γουντς 4, Μοτσενίγος 1, Ταπούτος 9.

* Το ντεμπούτο του με τον Πανιώνιο στην δεύτερη θητεία του στην ομάδα πραγματοποίησε ο Χρήστος Ταπούτος.