Δεν αντιστάθηκε...

Δεν κατάφερε να φανεί ιδιαίτερα ανταγωνιστικός ο Πανιώνιος κόντρα στον Παναθηναϊκό, από τον οποίο ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ με 92-61. Ο αγώνα...

Ο αγώνας…

Με τις ίδιες διαθέσεις μπήκαν στο παιχνίδι οι δύο ομάδες και ήταν κοντά όμως από τα μισά της πρώτης περιόδου και μετά ο Παναθηναϊκός με τον Γκιστ να έχει μπει «ορεξάτος» και να έχει φτάσει ήδη τους 10 πόντους και ένα σερί 5-0 ξέφυγε με 18-11 στο 6ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα πήγαν πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με το 23-13, στη συνέχεια έφτασαν και το +15(28-13) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 30-18.

Στη δεύτερη περίοδο ο αγώνας πήγε στον ίδιο ρυθμό καθώς από τη μια ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να ακολουθήσει τους γηπεδούχους και από την άλλη ο Παναθηναϊκός με τους Διαμαντίδη και Γιάνκοβιτς η διαφορά του άγγιξε και το +18(38-20) στο 13ο λεπτό. οι «κυανέρυθροι» στη συνεχεια εκμεταλλευόμενοι την χαλάρωση των «πράσινων» μείωσαν στους 12(42-30) στο 17’ όμως δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι περισσότερο και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 49-33.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι «πράσινοι» εξακολούθησαν να έχουν τα ηνία και δεν άργησαν να ξεπεράσουν και το +20. Ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να αντιδράσει με αποτέλεσμα ο «περίπατος» να συνεχιστεί και στην τρίτη περίοδο. Η διαφορά έφτασε και στο +33(74-41) και τελικά το τριαντάλεπτο έκλεισε με το 77-47.

Πλέον, η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς δεν ήταν δυνατόν να αλλάξει κάτι. Το τελικό σκορ ηταν 92-61.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 49-33, 77-47, 92-61

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Διαμαντίδης 6, Φώτσης 8, Παππάς 5, Γιάνκοβιτς 18, Γκιστ 19, Μποχωρίδης 3, Σλότερ 10, Μπλουμς 12, Ράιτ 5, Χαραλαμπόπουλος 2, Διαμαντάκος 2, Παπαγιάννης 2.

Πανιώνιος (Αλεξανδρής): Ξανθόπουλος 2, Βεργίνης 6, Σταμάτης, Μπίλης, Σπυρόπουλος 4, Γουντς 12, Κορόλεβ 9, Κόλεμαν 9, Προύιτ 5, Χάνκοκ 8, Κουκουλάς 4.